Książka „Labradory i inne retrievery” jest pewnego rodzaju unikalną pozycją w swojej tematyce, gdyż opisuje wszystkie 6 ras retrieverów za jednym zamachem.
Pozostałe książki w zdecydowanej większości koncentrują się na jednej rasie (na przykład na labradorze) opisując ją dogłębnie (bądź nie), albo są książkami encyklopedycznymi w której każdej rasie psów poświęca się jedną bądź dwie strony i tyle.
W przypadku książki Pani Beaty Radomskiej, mamy do czynienia z propozycją zapoznania się ze wszystkimi rasami retrieverów, co wydaje mi się świetną opcją dla tych którzy wiedzą, że chcą mieć psa tego typu ale nie zdecydowali się jeszcze na dokładną rasę, bądź chcą porównać poszczególne rasy retrieverów przed ostatecznym zakupem.
O KSIĄŻCE
- czas czytania: około 2 godziny
- liczba stron: 115
- zdjęcie: tak
- autor: Beata Radomska
- wydawnictwo: Egros
- cena: około 10 – 15 zł
Opis książki „Labradory i inne retrievery”
Zacznijmy od tego, że książka jest naturalnie podzielona na dwie części.
Część pierwsza
Pierwsza część jest bardziej teoretyczna podzielona na sześć ras. Każda rasa jest omówiona z ciekawym opisem cech charakterystycznych, historią danej rasy i standardem rasy, oraz krótszymi opisami dotyczącymi wymogów każdego psa.
Labradorom poświęcone jest najwięcej miejsca, głównie z powodu ich największej popularności i faktu, że autorka jest hodowczynią właśnie Labradorów.
Labradory są do tego omówione z dokładnym opisem dziedziczenia kolorów sierści który zajmuje sporo miejsca. (Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że autorka sama przyznaje, że książka została wydana z błędami w tej sekcji. Pomimo jej starań o wprowadzenie poprawek, nie dane jej było tego zrobić. Dlatego w zamian publikuje poprawioną wersję rozdziału dotyczącego dziedziczenia umaszczenia przez labradory na swojej stronie.)
Sekcja dotyczące historii poszczególnych ras retrieverów jest najbardziej rozwinięta (w porównaniu z wszystkimi książkami jakie przeczytałem na temat retrieverów do tej pory). Dlatego była mi bardzo pomocna w poszukiwaniach źródeł z których mogłem skorzystać pisząc o historii Labradorów.
Pochodzenie każdej rasy jest opisane w ciekawy i chronologiczny sposób.
Jednej rzeczy której mi jednak brakuje to historia każdej rasy w Polsce, ale wiem, że znalezienie informacji na ten temat jest dosyć trudne i czasochłonne bo sam takich szukam.
Część druga
Druga część jest bardziej praktyczna. Opisuje ona zagadnienia związane z wyborem szczeniaka (pies czy suczka, szczeniak czy starszy pies itd), jego potrzebami w domu i na dworze, wychowaniem, żywieniem i potencjalnymi chorobami genetycznymi.
Tą część również bardzo dobrze się czyta. Zawarte są w niej dokładne informacje, bez zbędnych ceregieli i „sztucznych wypełniaczy”. Każda sekcja ma swój konkretny cel i jest bardzo przystępna w czytaniu.
Moje wrażenia po przeczytaniu
Powiem uczciwie, że tę książkę świetnie mi się czytało. Informacje w niej zawarte są dogłębne i konkretne a autorka po prostu koncentruje się na przekazaniu swojej wiedzy czytelnikowi. Widać od razu, że autorka jest doświadczoną hodowczynią Labradorów i wie o czym mówi.
Ja osobiście lubię czytać tego rodzaju książki. Czytając je mam wrażenie, że rozmawiam z profesjonalistą twarzą w twarz. Nie rozpraszam się zbędnymi zdjęciem (które też są ale mądrze na końcu książki) czy innymi elementami które odciągają moją uwagę od tekstu.
Każde zdanie jest o czymś interesującym, z informacją która pogłębia wiedzę czytającego. Dlatego też uważam, że ta właśnie książka jest jedną z najlepszych poradników dla przyszłych właścicieli retrieverów wydana w polskim języku.
Tę książkę czyta się bardzo łatwo i naturalnie. Przeczytanie całej (ze zrozumieniem) zajmuje około 2 godzin, więc też nie jest to jakiś wielki wysiłek, a wiedza która jest w niej zawarta przyda się każdemu kto interesuje się retrieverami.
Jeśli muszę wskazać mankamenty, to brakuje mi więcej przykładów dotyczących praktycznych zabaw, ćwiczeń, poleceń i porad które przychodzą tylko z czasem i doświadczeniem w posiadaniu psa.
Sekcje dotyczące tego jak zająć uwagę swojego retrievera, jak zachęcić jego zmysł węchu czy instynkt aportowania do pracy. Jakie zabawy zapewnić mu w domu w zimowe dni a jakie latem w dużym mieście gdzie może brakować miejsca. Są to tematy na które autorka z pewnością zna odpowiedzi, ale nie są one zawarte w tej książce.
Komu polecam tę książkę
Wszystkim, ale przede wszystkim nowym właścicielom czy też tym którzy zastanawiają się nad wyborem retrievera na swojego psa.
Jest to idealna propozycja dla osób które chcą się dowiedzieć więcej na temat tego typu psów, ich zachowania, naturalnego instynktu i wymagań które musimy spełnić by mieć dobrze ułożonego i spokojnego psa.
Jednak, ta książka sprawdzi się również w wielu innych momentach. Będzie idealna na mały prezent dla osób zainteresowanych rasami retrieverów, czy dla większych dzieci lub młodzieży tak by mogły zapoznać się z psem z którym będą dzielić swój dom.
Ocena
Ostateczna ocena książki „Labradory i inne retrievery” jest jak najbardziej pozytywna. Jest to jedna z najlepiej napisanych książek zawierających teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat retrieverów a w szczególności Labradorów.
Z czystym sercem polecam ją wszystkim osobom zainteresowanym poszerzeniem swojej wiedzy na temat retrieverów.
Podsumowanie
Raz jeszcze powtórzę, że każdy kto ma możliwość przeczytania książki „Labradory i inne retrievery” powinien to zrobić. Jest to w mojej ocenie jedna z najlepszych książek dotyczących retrieverów w polskim języku. Bardzo łatwo się ją czyta a wiedz w niej zawarta pochodzi z doświadczonego źródła.
Jej największym atutem jest właśnie doświadczenie autorki która w prosty i przystępny sposób przekazała swoją wiedzę na temat retrieverów ich pochodzenia i wychowania (szczególnie w pierwszych miesiącach po zakupie). Jeśli nie wierzycie, sprawdźcie sami!
Sprawdź również:
Recenzja książki: „Psy rasowe: Labrador” – Anna Magdalena Pol