Spacery socjalizacyjne dla psów w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Dlatego, coraz więcej psich szkół i trenerów oferuje takie właśnie usługi.
Spacer socjalizacyjny jest świetną formą nauki dla psów. Trzeba jednak pamiętać, że powinien on być odpowiednio poprowadzony, tak aby nie zrobić psu większej krzywdy.
Czym są spacery Socjalizacyjne?
Spacer socjalizacyjny to forma spaceru, w którym uczymy psa nabierać kompetencji społecznych związanych z kontaktami z innymi psami, ludźmi i różnymi miejscami.
W skład takiej formy socjalizacji bardzo często wchodzi nie tylko nauka przebywania w nowych miejscach, z innymi psami lub ludźmi, ale również nauka rezygnacji i odpoczywania.
Spacer socjalizacyjny powinien mieć odpowiednią strukturę i plan.
Behawiorysta prowadzący powinien tak aranżować środowisko, dobierać psy do siebie oraz miejsca spacerów, aby nie zwiększać niepotrzebnie stresu u psa i nie wywoływać reakcji niepożądanych.
Oczywiście elementy stresogenne dla psa, takie jak inny pies lub obcy człowiek, będą wprowadzane na spacerze aby zastosować odwrażliwianie z przeciw warunkowaniem oraz habituację. Jednak istotna jest intensywność bodźca i jego odległość, dlatego bardzo często na początku pracuje się z dużej odległości.
Spacery socjalizacyjne są odpowiednie dla psa w każdym wieku, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim doborze psów na spotkania.
Socjalizacja często jest kojarzona ze szczeniakami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że młody piesek nauczy się najwięcej dobrych zachowań od dorosłego, stabilnego psa, który ma szeroki repertuar komunikatów.
Znaczenie socjalizacji dla rozwoju psa
Socjalizacja w życiu psa pełni bardzo istotną rolę, ponieważ jakość jej przeprowadzenia wpływa na późniejsze funkcjonowanie psa w jego dalszym życiu. Może też mieć wpływ na jego zdrowie.
Nieodpowiednio przeprowadzona socjalizacja może skutkować podwyższoną reaktywnością, lękliwością i w efekcie nawet agresją psa.
Jeśli pies nie radzi sobie z sytuacjami z życia codziennego, takimi jak mijanie psów, odwiedzanie nowych miejsc, komunikacją miejską, żyje on wtedy w przewlekłym stresie.
Ciągłe odczuwanie stresu ma destrukcyjny wpływ na jego zdrowie, ponieważ pies żyje w ciągłej strategii przetrwania. W konsekwencji może to zaburzyć funkcjonowanie jego układu pokarmowego, doprowadzić do uszkodzeń w układzie nerwowym, limbicznym i wielu innych.
W grupie retrieverów socjalizacja jest również istotna z tego względu, że są to rasy mocno aktywne z tendencją do nad reaktywności. Dlatego tak ważne jest uczenie szczeniaka od początku neutralnych i spokojnych reakcji na psy, ludzi, nowe miejsca czy hałasy.
Korzyści płynące z regularnych spacerów socjalizacyjnych
Spacery socjalizacyjne mają służyć przede wszystkim spełnianiu potrzeb psów z zakresu kontaktów socjalnych, nauce kompetencji społecznych, przyzwyczajaniu do nowych miejsc.
Szczeniaki zdobywają umiejętności potrzebne do codziennego życia poprzez habituację, ale nie tylko szczenięta odnoszą korzyści z takich spacerów.
Psy uczą się całe życie, więc dorosły pies również może nauczyć się spokojnych zachowań podczas spaceru i nabyć kompetencji społecznych.
Oprócz tego, że podczas takich spacerów uczymy psa neutralnych reakcji na spacerze i zaspokajamy jego naturalne potrzeby, korzyści odnoszą też opiekunowie psów.
Poprzez naukę obserwacji, odczytywania sygnałów, strategii radzenia sobie i wspieranie psa zacieśnia się i polepsza więź między opiekunem a psem.
Techniki prowadzenia spacerów
Spacery mogą się odbywać w parach lub grupach.
Na początku bardzo ważne jest stopniowe zapoznania ze sobą wszystkich psów, zanim wyjdzie się na spacer całą grupą.
Behawiorysta prowadzący taki spacer powinien osobiście znać psy zanim przydzieli je do grup.
Bywają również spacery socjalizacyjne grupowe, kiedy behawiorysta nie zna wszystkich psów.
W takim przypadku powinna to być mała grupa psów, aby specjalista był w stanie odpowiednio zarządzać taką grupą.
Spacery powinny odbywać się na co najmniej 5 metrowej smyczy, aby można było prowadzić spacer z luźną smyczą.
Dobry spacer socjalizacyjny powinien zawierać również przerwy na nic nierobienie.
Wbrew pozorom jest to bardzo ważny aspekt spaceru, ponieważ często psy nie potrafią odpoczywać poza domem, szczególnie przy innych psach lub przy obcych ludziach.
Przerwy i leżenie na kocyku pomogą w obniżeniu reaktywności lub lękliwości psa a nauka odpoczywania na spacerze w rozproszeniach jest szczególnie istotna u retrieverów ze względu na ich żywiołowy charakter.
Interakcje z innymi psami: jak wprowadzać i na co zwracać uwagę
Wszelkie interakcje z innymi psami powinny być wprowadzane stopniowo. Dodatkowo, nigdy nie powinno zaczynać się spotkania od bezpośredniej konfrontacji.
Zaczynamy od dużego dystansu między psami.
Najlepiej aby pies, który jest bardziej pewny siebie, szedł na początku jako pierwszy, tak aby pies „uczący się” mógł na początku zebrać zapach.
W zależności od reakcji psów, po pewnym czasie, można zaczynać spacer równoległy, ale nadal w odległości, aby nie doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji.
Następnie obserwując psy i ich reakcje można stopniowo zmniejszać odległość w spacerze równoległym.
Należy oczywiście pamiętać o przerwach, wspólnym odpoczynku w odpowiedniej odległości, obserwowaniu sygnałów wysyłanych przez psy oraz obserwacji, jakie strategie radzenia sobie przyjmuje dany pies w interakcjach z innymi i proponowanie mu tej strategii w trudnych chwilach.
Spotkania i spacery socjalizacyjne najlepiej omawiać na początku ze specjalistą, tak aby nauczyć się odpowiednio reagować na sygnały psa w różnych sytuacjach.
Pamiętajmy o pozytywnym nastawieniu, psy doskonale nas czytają i wyczuwają niepokój.