Książka „Labrador retriever” wydana w Polsce przez wydawnictwo Galaktyka jest pracą ogólną i nie posiada jednego autora. Jej oryginalny tytuł to „De Labrador retriever” i była pierwotnie wydana w roku 2004.
Jest to praca zbiorowa pod przewodnictwem holenderskiej firmy i holenderskich autorów przetłumaczona na język polski. Tą holenderską szkołę wychowania psów widać od czasu do czasu w tekście oraz na zdjęciach (musicie mi uwierzyć na słowo, holendrów akurat znam bo w Holandii mieszkałem przez ponad 15 lat).
W SKRÓCIE
- czas czytania: 1 – 1,5 godziny
- strony: 64
- zdjęcia: tak
- autor: brak/praca zbiorowa
- wydawnictwo: Galaktyka
- rok wydania: 2005
- cena: 10 – 15 złotych
Opis książki
Książka „Labrador retriever” to połączenie krótkiego poradnika z książką informacyjną o labradorach.
Zaczyna się ona od opisu rasy labrador retriever i jej (bardzo krótko opisanej) historii. Następnie przechodzimy do opisu wzorca rasy który nie jest aż tak potrzebny (w mojej ocenie) kupującemu.
Dopiero następny rozdział jest bardziej przydatny i koncentruje się na zagadnieniach związanych z wyborem labradora.
Mamy tutaj krótkie odpowiedzi na pytania czy wybrać szczeniaka, psa czy suczkę, oraz co jest rzadko spotykanym w książkach o labradorach pytaniem, jednego psa czy więcej.
Ta cześć jest chyba najlepiej rozwinięta pamiętając, że cała książka jest niewielka bo ma zaledwie 64 strony. Jednak pomimo tego, może ona służyć za przyzwoity punkt startowy dla nowych właścicieli labradorów którzy szukają odpowiedzi na właśnie te podstawowe pytania przed zakupem psa.
Następnie przechodzimy do rozdziałów o żywieniu i pielęgnacji. Te dwa rozdziały nie są tak dobrze rozbudowane i pobieżnie opisują zarówno dietę, pożywienie jak i ważne aspekty w kwestii pielęgnacji labradora. Niestety brakuje w nich przykładów, dokładnych informacji dotyczących ilości pokarmów oraz metod pielęgnacyjnych.
Kolejną sekcją jest rozdział poświęcony wychowaniu psa. Jest one oczywiście bardzo prosta i zawiera jedynie podstawowe informacje. Czego mi brakuje (zarówno tutaj jak i w innych książkach o labradorach) to opis różnych etapów dorastania psa w pierwszych 24 miesiącach jego życia. Są to ważne informacje o których ludzie nie posiadający psa powinni wiedzieć by zrozumieć dlaczego ich młode psy zachowują się tak jak się zachowują.
W tej sekcji poruszane są takie tematy jak nauka czystości, pierwsze ćwiczenia posłuszeństwa, zabawy, potencjalna agresja u psa i jej przyczyny, lęki, szczekanie i złe zachowanie psa. Wszystko niestety jest jednak dosyć pobieżnie wyjaśnione więc nie mamy możliwości wejścia w szczegółu poszczególnych problemów.
Kolejną część książki zajmuje rozdział o rozmnażaniu. Dla wielu z właścicieli labradorów będzie to zbędny rozdział. Po krótce opisuje on przebieg ciąży, ciążę urojoną, przygotowanie do porodu oraz narodziny szczeniąt i jak poradzić sobie po narodzinach.
Dla tych którzy nie chcą w przyszłości mieć szczeniaków to w tym rozdziale znajduje się omówienie kwestii sterylizacji i kastracji psa.
Na koniec, mamy trzy rozdziały – „wystawy i sporty”, „pasożyty” i „zdrowie”.
Pierwszy jest na temat sportów dla naszego labradora w którym opisywane są możliwe aktywności jakie możemy robić wspólnie z naszym psem, od flyball po agility i trening posłuszeństwa. Jest też krótka wzmianka na temat możliwości występów na wystawach i zawodach.
Drugi porusza kwestię pasożytów takich jak kleszczy czy pcheł, które mogą zagrażać naszemu psu.
W ostatnim rozdziale opisane są różne choroby, genetyczne i nie tylko, które mogą doskwierać labradorom. Po krótce omówione są tutaj zagadnienia dotyczące chorób kości, stawów i oczu.
Moje wrażenia po przeczytaniu
Pomimo tego, że moje pierwsze wrażenie gdy po raz pierwszy wziąłem tę książkę do ręki było marne, to po przeczytaniu nie byłem bardzo rozczarowany.
Ta książka nie jest liderem w swojej tematyce, ale nie jest też najgorsza z tych które miałem okazję przeczytać.
Pomimo tego, że w 90 procentach bardzo powierzchownie opisuje wszystkie zagadnienia związane z labradorami, to znajdują się w niej również pewne kwestie które nie zostały poruszone w innych książkach na ten sam temat.
Brak mi jednak dogłębnej analizy rasy, historii i pochodzenia labradorów, porad dotyczących życia codziennego, ćwiczeń, treningu, zabaw i wielu wielu innych informacji które się po prostu w tej książce nie znalazły.
Komu polecam tę książkę?
Jest to pozycja dla tych którzy chcą dowiedzieć się podstawowych informacji na temat labradorów bez wdawania się w szczegóły.
Może jesteś początkującym właścicielem psa a może nie masz jeszcze labradora w domu i chcesz się dowiedzieć więcej na temat tej rasy. Ta książka może się przydać w takich momentach.
Na całe szczęście nie jest ona droga bo za 10 złotych można ją kupić w Internecie a informacje w niej zawarte mogą się przydać poczatkującym i przyszłym właścicielom labradorów.
Jeśli jednak masz już podstawową wiedzę na temat labradorów i chcesz ja poszerzyć o ciekawe i dogłębne informację to ta książka na nic ci się nie przyda.