Dzisiaj przedstawiam Państwu książkę dr Bruca Fogle, kanadyjskiego weterynarza i znawcę psów. Niestety książka ta jest dosyć stara gdyż była wydana w 1997 roku w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa MUZA SA. Dzisiaj ciężko jest znaleźć tę książkę nową, dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany to trzeba szukać jej na portalach rzeczy używanych.
Książka ta jest jedną z kilku książek wchodzących w skład serii zatytułowanej „Rasy psów” i dlatego zawsze czytając tego typu książki ma się wrażenie, że są one stworzone pod kontem sprzedaży masowej. To sprawia, że informacje w niej zawarte są bardzo pobieżne i nie wchodzą w szczegóły. Nie oznacza to jednak, że brakuje jej interesujących informacji i ciekawostek których nie widziałem w innych książkach o tematyce labradorów.
W SKRÓCIE
- czas czytania: 1 – 2 godziny
- strony: 79
- zdjęcia: tak
- autor: dr Bruce Fogle
- wydawnictwo: MUZA SA
- rok wydania: 1997
- cena: 10 – 20 złotych
O czym jest książka
Ta książka jest jedną z pozycji „encyklopedycznych” która w krótki sposób odnosi się do wszystkich (albo prawie wszystkich) tematów dotyczących labradorów.
Książka podzielona jest na 9 rozdziałów:
- Pies dla ciebie – Ten rozdział zawiera wskazówki dotyczące wyboru szczeniaka, opisuje charakterystykę rasy labradorów, ich dostępne kolory, typy oraz unikalne cechy.
- Opieka nad szczeniakiem – Omawia podstawy opieki i pielęgnacji szczeniąt, dostarczając cennych porad dotyczących ich wczesnego etapu życia.
- Opieka nad dorosłym psem – Każdy może się łatwo domyślić.
- Żywienie psa – W tej części znajduje się kompleksowy przegląd różnorodnych rodzajów pokarmów dla psów, porady dotyczące karmienia labradorów oraz tabela z zalecanymi porcjami pokarmowymi dostosowanymi do wieku psa.
- Pielęgnacja psa – Ten rozdział przedstawia techniki czyszczenia i pielęgnacji psa, włączając w to jego sierść, uszy, pazury i oczy, wsparte obrazkami instruktażowymi.
- Zdrowie – Zawiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia labradorów, potencjalnych zagrożeń dla ich zdrowia, sposobów zapobiegania chorób oraz metody wsparcia dla chorych labradorów. W tej części znajdują się bardzo przydatne ilustracje ukazujące jak robić masaż serca psom lub jak podawać lekarstwa gdy jest to konieczne.
- Pies w hodowli – Opisuje historię rasy labrador, ich anatomię oraz aspekty związane z rozrodem.
- Wystawy i wystawianie – Dedykowany jest hodowcom oraz właścicielom zainteresowanym prezentowaniem swoich labradorów na wystawach psów. Szczegółowo omawia kryteria udziału w wystawach oraz kryteria oceny.
- Pies pracujący – Ten rozdział zajmuje się treningiem labradorów, akcentując ich naturalne zdolności i instynkty łowieckie, oraz jak najlepiej wykorzystać te umiejętności w praktyce.
Moje wrażenia po przeczytaniu
Gdy zacząłem czytać tę książkę nie sądziłem, że aż tak mnie zaciekawi i wciągnie. Możemy się z niej nie tylko dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy dotyczących labradorów ale również zobaczyć pewne rzeczy w zilustrowanej formie co ułatwia przyswojenie informacji w niej zawartych.
Zawarte są w niej ciekawe porównania z innymi psami (choć w kilku wkradły się drobne błędy), ilustrację pokazujące anatomię labradorów, zdjęcia pomocnicze przy nauce podstawowych poleceń i pomysłów na zabawy z psem oraz przydatne tabele z przykładową ilością pokarmu dla psów w różnym okresie dojrzewania.
Ponadto możemy również zobaczyć ilustrację i zdjęcia obrazujące jak pielęgnować pazury, uszy, zęby i inne części ciała psów co jest bardzo przydatne dla tych którzy robią to po raz pierwszy.
Forma i styl w jakim jest napisana ta książka jest jej największym atutem. jest przystępna do czytania dla wszystkich niezależnie od wieku i wiedzy na temat labradorów.
Niestety pomimo tych zalet książka ta jest dosyć prosta i nie wnosi wiele nowego. Jeśli ktoś ma już podstawową wiedzę na temat labradorów, to w większości będzie jedynie powtarzał i przypominał sobie to co już wie.
Dla kogo jest ta książka
Książka „Rasy Psów: Labrador retriever” nie jest tak naprawdę poradnikiem dla właścicieli labradorów. Jest to pozycja dla osób lubiących czytać o psach różnej maści. Jest ona serią na temat różnych psów i właśnie dlatego brakuje w niej konkretnych i praktycznych informacji dotyczących rasy labrador retriever.
Pomimo tego, naprawdę dobrze mi się tę książkę czytało / przeglądało.
Jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi z labradorami, i nie masz jeszcze psa, to ta książka może być takim pierwszym krokiem w przybliżeniu sobie ogólnego obrazu tej rasy. Jednak jeśli masz już psa, i szukasz konkretnego poradnika, to ta książka nie niewiele może ci się przydać.
Jest ona bardziej kolekcjonerską książką a niżeli praktycznym narzędziem który pomoże ci się zaznajomić z potrzebami Twojego psa.
Ocena
Przeczytaj inne recenzję książek na temat labradorów:
Książka „Labrador retriever” – wyd. Galaktyka – recenzja
Recenzja książki: „Labradory i inne retrievery” – Beata Radomska
Recenzja: książka „Psy rasowe: Labrador” – Anna Magdalena Pol