Kiedy zacząć trenować szczeniaka Labradora?

labrador szczeniak na dworze

Krótko po zakupie młodego Labradora możesz się zastanawiać kiedy należy zacząć trenować szczeniaka Labradora?

W końcu chcesz by pies był taki jak widujesz go u innych, posłuszny, grzeczny i gotowy na każde wezwanie.

Jeśli zastanawiasz się, jak wychować swojego Labradora, kiedy zacząć treningi i dlaczego trening wychowawczy jest tak ważny to dobrze trafiłeś!

W tym artykule odpowiem na pytanie kiedy najlepiej zacząć trening szczeniaka Labradora oraz w jaki sposób przygotować szczeniaka do treningu, tak by był on jak najbardziej skuteczny.

Od jakiego wieku zacząć trening szczeniaka Labradora?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić od jakiego wieku należy zacząć trening szczeniaka. Jedni wolą zacząć od zaraz wpajając swoim młodym psom podstawy posłuszeństwa już od pierwszych dni po zakupie. Inni wolą to robić w późniejszym czasie.

W końcu szczeniak szczeniakowi nie jest równy. Ludzie, metody wychowawcze i trening mogą się różnić.

Dlatego moja odpowiedź na to pytanie będzie szczepem doświadczenia mojego oraz obserwacji ludxi którzy treningiem szczeniaków zajmują się zawodowo.

Okres szczenięcy możemy rozłożyć na dwa etapy.

Pierwszy z nich to budowanie więzi z psem. Drugi to wykorzystywanie tej już mocnej więzi do treningu i sam trening.

Szczeniak 2 – 4 miesiące – budowanie więzi

W pierwszych tygodniach po zakupie szczeniaka, gdy ten ma 8-16 tygodni ciężko będzie nam nauczyć go jakichkolwiek poleceń. Nie ma się co nad tym nawet zastanawiać.

Proszenie 3 miesięcznego szczeniaka Labradora o to by zrozumiał co od niego chcemy i to wykonał dobrowolnie (!) jest nieadekwatne do jego możliwości.

Dlatego, warto założyć, że przez pierwsze kilka miesięcy po zakupie szczeniaka do około 4 – 5 miesiąca jego życia, naszym podstawowym zadaniem jest budowa dobrej więzi z naszym psem.

Ta więź, zbudowana na zaufaniu i chęci przebywania ze swoim właścicielem, będzie fundamentem do przyszłego treningu.

W wieku 2 – 4 miesięcy trening to nic innego jak zabawa i budowa zaufania

Dzieje się tak ponieważ pies który lubi przebywać ze swoim właścicielem i ufa mu nie będąc przy tym karconym i strofowanym będzie naturalnie dążył do współpracy.

Psy które za młodu są naciskane stają się nieufne i trzymają dystans do osoby która z nimi pracuje. To sprawia, że praca z takim szczeniakiem staje się trudniejsza a wyniki słabsze.

Szczeniak od 4 – 6 miesięcy – luźny trening wychowawczy

Tak więc budowanie i zacienienia wspólnej więzi ze swoim psem we wczesnych okresach jego młodości to jedno. Nie oznacza to, że podczas wspólnej zabawy i budowie zaufania nie możemy powoli wprowadzać pewnych elementów treningu – tak nieoficjalnie.

Dla przykładu, zabawa w chowanego jest jedną z ulubionych zajęć szczeniaków. Jeśli schowasz zabawkę lub smakołyk koło siebie (a nie w drugim pokoju – pamiętajcie, zaczynamy małymi krokami) i zachęcisz szczeniaka by go szukał i nagrodzisz za znalezienie to jest to doskonała forma zabawo-treningu. Pies myśli, że to zabawa i z chęcią w niej uczestniczy dobrowolnie, a ty wprowadzasz elementy treningu które pies naturalnie absorbuje.

W tym wieku powoli wprowadzamy podstawowe elementy treningu do zabawy

Dlatego, w okresie od 4 – 6 miesięcy warto powoli ale z rozsądkiem wykorzystywać pewne elementy treningu w zabawach z naszym szczeniakiem tak by ćwiczyć pewne naturalne instynkty naszego Labradora.

Przy wykorzystaniu pochwał i nagród w postaci smakołyków budujemy nie tylko zaufanie psa do nas ale też podstawowe umiejętności psa które wykorzystamy w późniejszym czasie podczas zaawansowanego treningu.

Szczeniak od 6 – 8 miesięcy – początek treningu

Jeśli przebrnęliśmy przez pierwsze 6 miesięcy życia z naszym szczeniakiem bez problemów to nasz szczeniak powinien być na tyle ufny i chętny do pracy, że należy to wykorzystać.

Szczeniaki w wieku 6-8 miesięcy powinny być gotowe na rozpoczęcie bardziej zaawansowanego treningu. Jest to dobry moment by powoli zwiększać intensywność ćwiczeń i wprowadzać nowe bardziej rozbudowane polecenia.

Jeśli wszystko poszło dobrze, to nasz pies powinien z ochotą podchodzić do każdej sesji. Pamiętać trzeba o dwóch podstawowych rzeczach bez których trening nie będzie udany – psie ciasteczka i pochwały za dobrze wykonane zadania.

Należy również zwrócić uwagę by nie przemęczać szczeniaka zbyt żmudnym i długim treningiem.

Pies powinien sam wykazywać ochotę do posłuszeństwa i pracy. Jeśli tego nie robi w danym momencie poczekajmy na lepszą chwilę.

6-cio miesięczny szczeniak jest gotowy na rozpoczęcie bardziej poważnego treningu

Zmuszając psa do wykonywania poleceń robimy sobie krzywdę. Dzieje się tak gdyż w takich momentach uczymy psa, że czynność której od niego oczekujemy jest nudna, zła i niefajna. Jeśli szczeniak przywyknie do takiej myśli i połączy polecenie z czymś czego nie chce robić to przepadliśmy, a nasz trening tylko się wydłuży.

Dobrym powiedzeniem jest, że w czasie treningu szczeniaka (szczególnie na pierwszych etapach trening) naszym celem jest sprawić by szczeniak nigdy nie poniósł porażki.

Naszym celem jest przeprowadzanie ćwiczenia w taki sposób by szczeniak mógł je zrobić i dostać za to nagrodę i był zadowolony. Dopiero z czasem gdy jego inteligencja i powtarzalność ćwiczeń dadzą o sobie znać możemy zacząć wprowadzać pewne utrudnienia.

Podsumowanie

  • 2-4 miesiące – buduj zaufanie i więź ze swoim szczeniakiem poprzez zabawę i spędzanie czasu ze swoim szczeniakiem. To jest fundament do przyszłego treningu.
  • 4-6 miesięcy – wpleć pojedyncze proste elementy treningu w zabawę ze swoim szczeniakiem. Spraw by mógł je bez większych problemów zrobić i obrzucaj go pochwałami i nagrodami jeśli uda mu się wykonać daną zabawę poprawnie. Nie karć szczeniaka jeśli mu coś nie wyjdzie.
  • 6-8 miesięcy – zacznij wprowadzać elementy bardziej skomplikowanego treningu posłuszeństwa. Uważaj by pies był ochoczy do pracy, nie znudzony czy zbyt rozproszony. Zawsze nagradzaj go smakołykami za poprawnie wykonane ćwiczenie. Z czasem dodawaj kolejne elementy treningu.

    Jak długo czasu zabiera trening Labradora?

    Nauka z Twoim psem nie kończy się nigdy. Tak jak my, ludzie, uczymy się przez całe życie, tak samo robią to Labrador.

    Aby upewnić się, że Twój pupil nieustannie Cię słucha i przestrzega ustalonych zasad, konieczne jest regularne przypominanie mu o nich. Innymi razy po prostu wpadniesz na pomysł nauczenia go czegoś nowego, co wcześniej Ci nie przyszło do głowy.

    Zastanawiasz się, jak szybko Twój labrador opanuje wszystkie sztuczki? Cóż, to zależy od niego oraz od tych podstawowych umiejętności nad którymi pracowałeś ze swoim szczeniakiem w młodości.

    Im więcej zaufania, radości i chęci wspólnej pracy w psie tym szybciej nauczy się on nowych poleceń i lepiej je przyswoi do siebie.

    Niektóre polecenia mogą być łatwiejsze dla Labradorów i psy opanują je po kilku albo kilkunastu powtórzeniach. takimi poleceniami są „siad” czy „zostaw”.

    Nauka innych, bardziej skomplikowanych poleceń może zając nawet kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać, że regularna praca i konsekwencja w połączeniu z rutyną zawsze zaowocuje.

    Od jakich komend zacząć trening szczeniaka Labradora?

    W okresie o którym wspomniałem powyżej (4-6 miesięcy) w którym zaczynamy wplątywać pewne podstawowe elementy treningu do zabaw z psem warto go nauczyć takich poleceń jak „siad”, „czekaj”, „zostaw” i „szukaj”.

    Są to polecenia które są podstawą do wielu innych, trudniejszych ćwiczeń, dlatego warto by pies przyzwyczaił się do nich i uważał za naturalne zachowanie.

    Jest to o tyle proste, że te polecenia bez problemu można wykorzystać w zabawach ze szczeniakami (jak choćby wyżej opisywana zabawa w chowanego).

    Warto też powoli przyzwyczaić psa do utrzymywania kontaktu wzrokowego ze swoim właścicielem. Można to robić przed podaniem miski z jedzeniem, prosząc szczeniaka by usiadł i odczekał 2 sekundy zanim podamy mu posiłek. W momencie gdy pies popatrzy nam w oczy a nie na miskę nagradzamy go jedzeniem.

    Następną kwestią (choć nie jest to komenda) to nauka psa jego imienia i reakcji na nie. Można to zrobić w parach. Bierzemy męża, żonę, siostrę, brata, teściową czy kolegę i stajemy po dwóch stronach pokoju, małej łąki, ulicy itd.

    Każdy z nas ma garść smakołyków i po kolei woła radośnie imię naszego szczeniaka. Jak do nas przyjdzie to dajemy mu smakołyk, i druga osoba woła go do siebie. I tak w kółko.

    Ćwiczenie to powtarzamy przez jakiś czas do momenty gdy pies straci uwagę, albo skończą nam się smakołyki. Pamiętajcie, by nie wołać go gdy widzicie, że zajmuje się czymś innym, leczy wtedy gdy macie pewność, że gdy go zawołacie to do was przyjdzie.

    Czy zawsze należy nagradzać swojego psa smakołykami podczas treningu?

    Ogólnie rzecz ujmując, szczeniaka można nagradzać na 3 sposoby.

    Jednym z nich jest podawanie mu przysmaków i psich ciasteczek do treningu (zazwyczaj niskokalorycznych). Psy, w tym Labradory, są niezwykle łakome na nagrody w postaci jedzenia dlatego psie smakołyki są świetnymi motywatorami w treningu.

    Praktycznie wszystkie psy dobrze reagują na psie ciasteczka więc jest to podstawowa metoda nagradzania psów podczas treningu.

    Drugą nagrodą może być zabawka. Podczas gier i zabaw możemy nagrodzić naszego szczeniaka za poprawne wykonanie prostych poleceń (dla przykładu polecenie „siad” i „zostań” dając mu zabawkę i bawiąc się z nim przez krótką chwile. Niektóre psy reagują na zabawki mniej chętnie niż na smakołyki, dlatego trzeba wyczuć swojego psa w tej kwestii.

    Trzecią nagrodą podczas treningu jest ustna pochwała.

    Psy dobrze reagują na pochwały szczególnie gdy są one odpowiednio radośnie i energicznie sformułowane.

    Do tego psy reagują lepiej na pochwały o wysokich tonach, więc gdy chcesz pochwalić swojego psa podważ lekko ton swojego głosu by dać mu do zrozumienia, że jesteś z niego zadowolony.

    Działa to również w drugą stronę. Gdy Twój szczeniak nabroił nie trzeba na niego krzyczeć. Wystarczy obniżyć ton swojego głosu by go doprowadzić do pionu.

    Trenując szczeniaka Labradora, warto korzystać z wszystkich trzech metod nagradzania psa, łącząc je ze sobą i przeplatając dopasowując odpowiednio do okoliczności.

    Kilka wskazówek na poprawę treningu Labradora

    Poniżej zapisałem kilka małych porad dla każdego kto zaczyna trening swojego szczeniaka Labradora.

    • Uczyń trening zabawą
    • Zawsze stwarzaj sytuacje, by nauka była przyjemna dla Twojego Labradora.
    • Używaj ulubionych zabawek czy smakołyków jako nagród, aby motywować psa i nagradzać go za dobre zachowanie.
    • Dostosuj trening do wieku szczeniaka.
    • Pamiętaj, że szczenięta mają krótszy czas koncentracji. Organizuj krótkie radosne sesje treningowe.
    • Weź pod uwagę etapy rozwoju Twojego Labradora, dostosowując tempo i poziom trudności treningów.
    • Bądź konsekwentny i wyrozumiały.
    • Ustal i przestrzegaj jasnych zasad, które będą spójne dla wszystkich członków rodziny.
    • Bądź cierpliwy wobec tempa nauki swojego szczeniaka. Jeśli trening nie idzie zgodnie z planem, daj sobie i psu przerwę, zanim spróbujesz ponownie.
    • Unikaj karania szczeniaka.
    • Zamiast karać, staraj się przekierować uwagę szczeniaka na pożądane zachowania.
    • Buduj mocną więź opartą na zaufaniu, co jest fundamentem skutecznego treningu.
    • Zapewnij kontakt z innymi psami.
    • Socializacja jest niezbędna, aby Twój Labrador nauczył się odpowiednio komunikować z innymi psami.
    • Uczestnicz w zajęciach grupowych lub organizuj regularne spotkania z innymi psami.
    • Zaplanuj regularny harmonogram dnia.
    • Ustal stały rozkład dnia dla treningów, posiłków i zabawy.
    • Regularność pomoże Twojemu labradorowi czuć się bezpiecznie i zwiększy jego gotowość do nauki.

    Znajdź Labradora dla siebie

    lub sprawdź Gdzie kupić Labradora

    Autor: Kacper Rutkowski

    Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.