Czy trudno jest wychować Labradora? Moje doświadczenie i ankieta

czy łatwo jest wychować labradora

Zadanie wychowania Labradora często wydaje się wyzwaniem, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy decydują się na psa.

Wiele osób może zastanawiać się, czy to zadanie jest dla nich. Czy dadzą rade. Czy nie zabraknie im czasu, energii bądź chęci do pracy z psem.

W rzeczywistości, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie gdyż odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym od osobowości psa oraz gotowości i zaangażowania jego opiekuna.

Wychowanie Labradora nie jest trudne, jeśli podejdzie się do tego z odpowiednim przygotowaniem (najlepiej teoretycznym oraz praktycznym) i nastawieniem.

Trzeba jednak zrozumieć, że Labradory, w porównaniu do wielu innych ras psów (szczególnie tych mniejszych) potrzebują sporej ilości zaangażowania ze strony swojego właściciela.

Regularnej aktywności fizycznej, zabawy, spacery, trening, pielęgnacja to tylko niektóre potrzeby tych psów. Z tych potrzeb trzeba sobie zdać sprawę jeszcze przed zakupem Labradora.

Wyzwania w wychowaniu Labradorów

Przejrzyjmy zatem wyzwania jakie stają przed nowymi właścicielami Labradorów i w jaki sposób mogą one sprawić im trudności.

1. Socjalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii o których musimy pamiętać wychowując Labradora (ale również jakiegokolwiek innego retrievera czy psa) jest socjalizacja.

Socjalizacja to czynność zapoznawania psa z otoczeniem, z innymi zwierzętami oraz różnymi sytuacjami w których pies może się znaleźć.

Krótko mówiąc socjalizacja to nauka dla psa jak ma się zachowywać w różnych okolicznościach (przy innych psach, ludziach i w codziennych sytuacjach) poprzez swoje doświadczenie.

Proces socjalizacji jest niezbędny do poprawnego wychowania Labradora. O tym trzeba pamiętać! Jest on konieczny!

Jeśli ktokolwiek ominie ten proces albo się do niego nie przyłoży, to jego pies (jak i właściciel) będzie miał ogromne problemy w wielu aspektach codziennego życia.

Brak socjalizacji zaowocuje problemami w zachowaniu psa w domu, w kontaktach z obcymi ludźmi, na spacerach i wielu innych sytuacjach.

Taki pies będzie uciążliwy zarówno dla swojego właściciela jak i dla innych ludzi w swoim otoczeniu. Brak socjalizacji prowadzi również do frustracji i agresji u psów co oczywiście jest bardzo poważnym problemem.

By odpowiednio przygotować i wychować psa należy poświęcić jak najwięcej czasu swojemu szczeniakowi w wieku od 3 miesięcy do 2 lat.

Najlepiej, codziennie (lub co drugi dzień) zabierać go ze sobą w różne miejsca i spotykać się z innymi właścicielami psów w swojej okolicy.

Reklama

Jest to oczywiście pracochłonne, ale wychowanie dużego psa właśnie do tego się sprowadza – czasu jaki jesteśmy w stanie mu poświęcić. Jeśli chcesz mieć dobrze ułożonego Labradora to nie masz innego wyjścia.

2. Konsekwencja w wychowaniu

Kolejny problem z którym się spotykam u nowych właścicieli Labradorów jest brak konsekwencji w działaniu.

Bardzo łatwo jest zrobić krótki trening podstawowych poleceń czy 30 minutowy trening posłuszeństwa w słoneczne, sobotnie popołudnie. Problem zaczyn się jednak gdy zdajemy sobie sprawę, że taki trening trzeba z psem odbywać każdego dnia przez wiele miesięcy.

Dodatkowo wraz ze wzrostem naszego Labradora oraz z różnymi fazami przez które przechodzą psy podczas okresu dojrzewania, wielu brakuje konsekwencji w kontynuowaniu poprawnego wychowania swojego psa.

Ludzie zniechęcają się po kilku tygodniach bądź nawet dniach nie widząc wielkich postępów swojego Labradora bądź z innych trywialnych powodów. Takie podejście nie ma sensu, a konsekwencja w uczeniu psa zasad panujących w jego życiu jest nieoceniona.

Dlatego, przed zakupem warto zastanowić się czy mamy wystarczająco dużo czasu i chęci by poświęcić naszemu nowemu Labradorowi (zarówno gdy jest słodkim szczeniakiem jak i złośliwym dojrzewającym kłębkiem energii i chaosu).

Konsekwencja jest bardzo ważna w wychowaniu psa, gdyż tylko konsekwentne działanie jest w stanie pokazać uczącemu się psu czego tak naprawdę od niego chcemy.

Jeśli raz każemy mu usiąść przed podaniem karmy, a za drugim razem nie, to skąd pies ma wiedzieć co ma robić. Jeśli raz zabronimy mu wejść na kanapę, a za chwilę pozwalamy na to, to skąd taki pies ma wiedzieć co mu wolno a czego nie.

Konsekwencja w treningu i wychowaniu zależy od właściciela i to on powinien o niej pamiętać i jej przestrzegać.

3. Spójność w rodzinie

Kolejnym problemem, w jakiejś części powiązanym z powyższym punktem dotyczącym konsekwencji, jest spójność w rodzinie na temat treningu i wychowania psa.

Często zdarza się, że jedna osoba w rodzinie chce psa na łóżku a inna tego nie chce. Jedna zaprasza go do wspólnego leniuchowania a inna nie, jedna karmi psa pod stołem a druga nie. Taka rozbieżność tylko utrudnia wychowanie psa.

Dlatego, przed zakupem warto porozmawiać ze swoją rodziną i wyjaśnić wszystkim czego będziemy oczekiwać zarówno od psa jak i od członków rodziny. Jakiego zachowania będziemy uczyć psa i jakiego zachowania należy się wystrzegać.

Będzie nam o wiele łatwiej wychować swojego Labradora gdy wszyscy członkowie rodziny, od naszych dzieci po dziadków, będą wiedzieć czego psu wolno a czego nie.

W taki sposób każdy będzie konsekwentnie przyczyniał się do poprawnego wychowania psa bez zwracania uwagi na to co robi.

4. Nauka czystości

Często początkujący właściciele psów maja problem z nauczeniem swojego szczeniaka gdzie ten powinien się prawidłowo załatwiać.

Reklama

Wątek nauki czystości Labradora jest rozległy i na pewno opisze go odpowiednio oddzielnie. Tutaj jednak zaznaczę, że proces nauki czystości może być dla osób niezapoznanych z psami dosyć frustrujący.

Wyobraź sobie, że przez kilka tygodni, codziennie, co godzinę lub dwie, spotykasz na swojej podłodze „prezenty” pozostawione przez Twojego psa. Niektórzy się tym nie przejmują ale wielu z nas będzie miała z tym spory problem. Jest to bowiem frustrujący czas dla wielu nowych właścicieli psów.

Szczenięta Labradorów potrzebują około 2 do 6 tygodni na naukę załatwiania swoich potrzeb na dworze. Są takie które chwytają to w mig (dzięki dużej pomocy swoich właścicieli), a są takie które z jednego czy drugiego powodu uczą się tej czynności przez wiele tygodni.

Przy nauce czystości dużą rolę odgrywają właściciele. W tym okresie należy być czujnym i przygotowanym na szybkie wyjście z psem. W dodatku warto zorganizować grafik wyjść oraz obserwować swojego szczeniaka tak by wiedzieć kiedy ten może potrzebować wyjść na krótki spacer.

Ta uwaga i czujność zaowocuje szybszą nauką i mniejszym wysiłkiem związanym z czyszczeniem domu i zakupami matek.

5. Siła i energia Labradorów

Pomimo tego, że Labradory to na ogół łagodne psy, kolejnym wyzwaniem w ich wychowaniu może być ich siła i duża energia.

W swoim życiu wychowywałem kilka psów, większych i mniejszych. Labradory, pomimo swojej natury i łatwości w nauce, są jednak psami dużymi co może być problemem dla tych którzy nie są przyzwyczajeni do pracy z psami.

Duży pies wymaga sporej siły by go skorygować, zachęcić do współpracy czy chociażby do wspólnej zabawy.

Nie raz w swoim życiu widziałem Labradora który ciągnął za sobą na spacerze młodych ludzi czy dzieci, którzy nie mieli wiele do powiedzenia i szli tam gdzie ich pies poprowadził. To jest błąd. To my musimy pokazać naszemu psu co ma robić a czego nie, gdzie idziemy, a gdzie nie, a nie na odwrót.

O sile i dużej energii Labradorów trzeba pamiętać, szczególnie gdy są jeszcze młode. O tym, że to nam przyjdzie uporać się właśnie z tą energią a nie zawsze jest to łatwe zadanie, szczególnie gdy mieszkasz w bloku w dużym mieście.

Tutaj możesz się dowiedzieć Ile spacerować z Labradorem – poradnik dla nowych właścicieli

A więc…

Czy trudno jest wychować Labradora?

Moim zdaniem jeśli jesteśmy gotowi poświęcić naszemu szczeniakowi Labradora dużą ilość czasu i pracy to wychowanie Labradora na porządnego, dobrze ułożonego psa jest w zasięgu nawet nowicjusza.

Trzeba jednak założyć, że te pierwsze dwa lata będą okresem w który musimy włożyć sporo wysiłku. Należy w tym czasie unikać frustrowania się niepowodzeniami, błędami popełnianymi przez naszego Labradora oraz być po prostu zdeterminowanym i konsekwentnym w dążeniu do nauczenia swojego psa odpowiedniego zachowania.

Jeśli dodamy do tego, odpowiednią ilość spotkań z innymi psami i ich właścicielami, i nie będziemy omijać okazji do socjalizacji dla naszego szczeniaka podczas której pies uczy się dobrego zachowania w towarzystwie to okres wychowania szczeniaka Labradora powinien przebiec stosunkowo spokojnie.

A co wy sądzicie na ten temat?

Oczywiście i wy, właściciele Labradorów możecie odpowiedzieć na to pytanie biorąc udział w ankiecie na ten temat którą możecie znaleźć tutaj. Zachęcam wszystkich posiadaczy Labradorów do głosowania!

Jak widać większość z was również uważa, że wychowanie Labradora jest możliwe choć trzeba się do tego zadanie odrobinę przyłożyć.

Reklama
Nie, ale trzeba się odrobinę postarać
68.00%
Zdecydowane nie, wychowanie labradora to "bułka z masłem"
24.00%
Tak, bez wiedzy i umiejętności można mieć problemy
8.00%
Zdecydowanie tak, potrzebny będzie profesjonalista
0.00%

Czy inne rasy psów łatwiej jest wychować niż Labradora?

Wychowanie Labradora nie jest bardziej skomplikowane niż wychowanie innych ras psów. Ba, są rasy których wymogi w treningu będą znacznie większe niż te u Labradorów.

Różnice mogą polegać na kilku kwestiach związanych głównie z wymaganiami danej rasy pod względem aktywności fizycznej czy stymulacji zmysłów oraz temu do czego dana rasa była hodowana.

Tak jak już wspomniałem wielokrotnie, Labradory to duże i silne psy. Będą one potrzebowały o wiele więcej wysiłku fizycznego niż mniejsze psy takie jak beagle, spaniele czy buldogi. Jednak, są też rasy takie jak owczarki belgijskie czy rotwailery które będą wymagały jeszcze więcej energii i doświadczonej ręki podczas treningu.

Labradory stały się najpopularniejszymi psami rodzinnymi na świecie również z tego powodu, że ich wychowanie nie jest trudne i każdy nawet nowy właściciel jest w stanie wychować swojego Labradora na miłego i dobrze zachowującego się psa. Dzięki swojej otwartości i chęci do nauki Labradory mogą nawet okazać się łatwiejsze do wychowania niż wiele innych ras.

Znajdź Labradora dla siebie

lub sprawdź gdzie kupić labradora

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.