Przed zakupem Labradora warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy na temat tych psów.
Jedną z podstawowych kwestii na którą trzeba zwrócić uwagę jest zdrowie danej rasy, a co za tym idzie przewidywana długości życia naszego przyszłego psa.
Właśnie dlatego, dzisiaj zagłębie się nieco bardziej w, z pozoru łatwe, pytanie „Ile żyje Labrador retriever” (na podstawie różnych badań naukowych) oraz porównam jego żywotność do innych retrieverów, oraz do innych, popularnych ras psów
Gotowi?
Zaczynamy!
Ile żyje Labrador – najczęściej podawana odpowiedź
Gdy sprawdzimy w Internecie albo książkach dotyczących Labradorów informację na temat długości życia Labradorów, najczęściej przewijającą się odpowiedzią jest 10 – 12 lat.
I to jest odpowiedź poprawna.
Jednak w takiej odpowiedzi brakuje kontekstu. Brakuje w niej szczegółów które mają znaczenie.
To prawda, że długość życia Labradora jest zbliżona do innych ras psów o podobnych rozmiarach (i wadze) i wynosi od 10 do 12 lat.
Co wpływa na długość życia Labradorów?
Wybierając Labradora warto pamiętać, że wiele rzeczy wpłynie na to, jak długo będzie on z nami żył.
Genetyka
Genetyka psa ma wielki wpływ na oczekiwaną długość życia każdego psa.
Labradory które pochodzą z linii psów o zdrowych genach mają większą szanse na to by prowadzić długi i spokojny tryb życia.
Labradory są narażone na kilka wad genetycznych które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do przedwczesnej utraty zdrowia i mobilności co przyczyni się do przedwczesnej śmierci psa.
Dlatego też, zawsze należy sprawdzić informacje o stanie zdrowia rodziców szczeniaka którego kupujemy by dowiedzieć się czy byli zdrowi a jeśli nie to jakie problemy zdrowotne mogą być przekazane w genach na naszego przyszłego Labradora.
Tryb życia
Kolejną kwestią jest codzienny tryb życia naszego Labradora.
Labradory to psy pracujące. Dlatego, potrzebują one dużego i rozsądnego wysiłku fizycznego by obniżyć szanse występowania chorób w przyszłości.
Labradory które większość swojego czasu spędzają w domu będą pod większą presją a ich tendencja do tycia sprawi, że ich zdrowie zacznie szwankować wcześniej niż u aktywnych psów.
Brak ruchu, brak aktywności fizycznej i psychicznej w bezpośredni sposób przyczynie się do utraty zdrowia psa i prowadzi do zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci.
Dlatego warto dołożyć wszelkich starań do tego by zaspokoić potrzeby ruchowe swojego Labradora zabierając go na codzienne spacery i zapewniając mu dużą dawkę zajęć zarówno fizycznych jak i umysłowych.
Dieta
Tak jak i wysiłek fizyczny tak i dieta ma wielki wpływ na zdrowie psów.
Labradory potrzebują odpowiedniej porcji witamin i minerałów w swojej codziennej diecie by ich ciało mogło poprawnie funkcjonować.
Brak tych składników może bardzo szybko doprowadzić do problemów zdrowotnych a nawet nieodwracalnych zmian które będą miały wpływ na długość życia naszego Labradora.
Region
Okazuje się również, że miejsce w którym pies się urodził i żyje również może mieć wpływa na jego przewidywaną długość życia.
Według badań, Labradory w Danii, mają średnią długość życia w okolicy 10,5 lat. W Wielkiej Brytanii, okres ten wynosił 12,5 lat, a w Japonii sięga aż 14,1 lat. Jest to ogromna różnica.
Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć takie czynniki jak genetyka psów na danym terenie, powszechnie przyjęta dieta którą psy jedzą w danym kraju oraz różnice kulturowe pomiędzy tymi regionami.
Kolor Labradora
Ponadto czarne lub żółte Labradory żyją dłużej niż ich czekoladowe odpowiedniki.
Dlaczego tak jest, nie jest oczywiste.
Najczęściej argumentuje się to tym, iż w okresie zwiększonego boom-u na czekoladowe Labradory ich niewielka liczba, z której psy były wybierane do rozrodu, doprowadziły do problemów genetycznych tej odmiany Labradorów.
Te problemy skutkują skłonnością do nowotworów i chorób serca które w znacznym stopniu skracają życie czekoladowych Labradorów.
Warto mieć to na uwadze wybierając Labradora i być świadomym tego, że nasz czekoladowy pies może napotkać na swojej drodze więcej problemów ze zdrowiem niż Labradory o zabarwieniu żółtym lub czarnym.
Średni wiek Labradora – porównanie z innymi retrieverami
Przejdźmy zatem do porównania długości życia Labradorów z innymi psami typu retriever.
W tym porównaniu Labradory plasują się w połowie stawki.
Labradory żyją statystycznie dłużej niż Flat Coated retrievery bądź Curly Coated retrievery.
Ich żywotność jest porównywalna do tej Goldenów, i nieco ustępuje 2 pozostałym rasom: Chesapeake Bay retriever i Tollerowi.
Ile żyje Labrador – porównanie do innych ras psów
A jak to porównanie wygląda jeśli chodzi o inne psy.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii, na ponad 30 tysiącach psów, teriery cieszą się najdłuższą żywotnością.
Na przeciwnym biegunie znalazły się buldogi i psy z kategorii psów brachycefalicznych czyli tych z bardzo krótkimi pyskami. Ich problemy zdrowotne i oddechowe mają olbrzymi wpływ na ich życie.
W badaniach Labradory uplasowały się powyżej średniej. Średnia długość życia Labradorów wynosiła ponad 11 lat.
To oczywiście sprawia, że bliżej jest im do lidera tego rankingu Jack Russell terrier (12.72 lat) niż do ostatniego w rankingu Buldoga francuskiego (4.53 lat).
Kiedy Labrador zaczyna się starzeć?
Wielu właścicieli psów stosuje starą zasadę mówiącą, że „1 rok ludzkiego życia jest odpowiednikiem 7 lat u psów”, by oszacować wiek swojego psa.
Rzeczywiście, w wieku 8 lat Labrador miałby około 50-55 lat w ludzkich latach. Jednakże ta metoda nie jest całkowicie dokładna.
Psy nie starzeją się w jednakowym tempie przez całe swoje życie.
W pierwszym roku życia, Labradory (tak jak inne psy) starzeją się szybciej. Z kolei proces starzenia spowalnia się, gdy pies jest już w podeszłym wieku.
Labradory zaczynają się starzeć w okolicach 8-go roku życia często zmieniając przy tym swoje zachowanie.
W tym czasie Labradory wchodzą w etap życia, który my postrzegamy jako późne, złote lata.
Dlatego też wiele Labradorów pracujących w służbach ratowniczych właśnie w wieku 8 lat przechodzi na zasłużoną, psią emeryturę.
Co więcej, różne rasy psów starzeją się w różnym tempie.
Większe rasy, takie jak Labradory zwykle starzeją się szybciej niż mniejsze rasy, takie jak chihuahua czy teriery.
Oznaki starzenia u Labradorów
Na początku prawdopodobnie nie zauważysz dużych zmian.
Twój Labrador w wieku 8 lat będzie miał tyle samo energii do zabawy i ruchu fizycznego jak gdyby miał 2 lata.
Jednak, od tego momentu pewne oznaki starzenia zaczną się ujawniać u każdego Labradora.
Każdy właściciel psa powinien zrozumieć, że jego pies się zmienia, co może wymagać pewnych dostosowań w obecnym stylu życia, nawykach i rutynie domowej.
Częste objawy starzenia się u Labradorów to między innymi:
- zmniejszona wytrzymałość
- spadek poziomu energii
- bóle i sztywność stawów
- przyrost lub utrata wagi
- pogorszenie kondycji skóry i sierści
- brzydki oddech oraz problemy z zębami i dziąsłami
- dłuższy czas reakcji
Powyższe objawy powinny dać Ci wskazówkę, że Twój Labrador starzeje się i być może konieczne będą pewne zmiany, aby spowolnić ten proces.
Ile żyje Labrador – ankieta
Każdy pies jest inny, i każda sytuacja również jest inna.
Powyżej przedstawione dane są wynikiem badań naukowych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Japonii, Danii i innych krajach.
Jednak często badania takie nie do końca pokrywają się z rzeczywistością i doświadczeniem innych osób.
Dlatego, postanowiłem zapytać się Was, drodzy czytelnicy, jakie są wasze doświadczenia z przykrym tematem śmierci waszych Labradorów. Mam nadzieje, że wybaczycie mi tak bezpośrednie pytanie.
Poniżej stworzyłem dwie ankiety które pomogą nam przedstawić w jakim wieku najczęściej odchodzą od nas Labradory oraz z jakiego powodu tak się dzieje.
Wiem, że dla wielu jest to smutny temat, ale mam nadzieje, że ta ankieta pomoże nam zebrać interesujące informacje i sprawdzić czy wyniki badań w innych krajach pokrywają się z naszym własnym doświadczeniem.
Ankieta: W jakim wieku odszedł Twój Labrador?
By zagłosować w tej ankiecie wystarczy kliknąć tutaj (ankieta otworzy się w nowym oknie przeglądarki) albo przejść do zakładki „Ankiety”.
(W tej ankiecie można wybrać tylko jedną odpowiedź)
Ankieta: Jaka była przyczyna śmierci Twojego Labradora?
Do udziału w tej ankiecie zapraszam klikając tutaj (ankieta otworzy się również w nowym oknie) który zabierze was bezpośrednio do zakładki z ankietami gdzie możecie oddać swój głos.
(W tej ankiecie można wybrać maksymalnie 3 odpowiedzi.)
Co można zrobić by wydłużyć życie swojego Labradora?
Każdy pragnie by jego pies żył jak najdłużej. By tak było trzeba poświęcić się każdego dnia by zapewnić swojemu Labradorowi jak najlepsze warunki.
Poniżej przedstawiam kilka wskazówek które pomogą Wam zapewniać swojemu pupilowi najlepszą szanse na długie życie.
- Odpowiednia dieta. Karm swojego Labradora wysokiej jakości karmą dostosowaną do jego wieku, wagi i poziomu aktywności. Monitoruj wagę swojego Labradora i postaraj się unikać przekarmiania które prowadzi do nadwagi u psa.
- Regularne ćwiczenia. Labradory potrzebują dużo ruchu. Regularne spacery, bieganie, zabawy i ćwiczenia pomagają utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną psa.
- Rutynowe wizyty u weterynarza. Regularne kontrole u weterynarza to podstawa. Pamiętaj o szczepieniach, badaniach krwi i kontrolach zębów.
- Profilaktyka przeciwpasożytnicza. Pamiętaj o regularnej kontroli i odrobaczaniu przed pchłami, kleszczami i innymi pasożytami.
- Zdrowie stawów. Labradory są podatne na problemy ze stawami, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Zapewnij swojemu psu odpowiednie ćwiczenia i formy ruchu (na przykład pływanie) oraz unikaj nadmiernego obciążania stawów szczególnie u starszych psów.
- Opieka dentystyczna. Dbaj o zęby swojego psa, regularnie je myj i dostarczaj odpowiednie zabawki do gryzienia, które pomagają utrzymać zęby w dobrej kondycji.
- Zdrowie psychiczne. Labradory są inteligentnymi i społecznymi psami, które potrzebują stymulacji umysłowej i kontaktu z ludźmi. Dlatego zapewnij mu zabawy, treningi posłuszeństwa i spędzaj ze swoim Labradorem jak najwięcej czasu.
- Unikanie toksyn. Upewnij się, że twój dom i ogród są wolne od roślin i substancji toksycznych dla psów. Niektóre pokarmy ludzkie, takie jak czekolada, rodzynki i cebula, mogą być bardzo szkodliwe dla psów.
- Zabiegi pielęgnacyjne. Regularnie pielęgnuj swojego Labradora.
Znajdź labradora dla siebie
lub sprawdź Gdzie kupić Labradora
źródła wykorzystane do tego artykułu:
- ’Life tables of annual life expectancy and mortality for companion dogs in the United Kingdom’ Kendy Tzu-Yun Teng, Dave Brodbelt, Camilla Pegram et al.