W jakim wieku retrievery się starzeją i jakie są tego objawy?

starzejący się labrador podczas snu

Kwestia starzenia się psów jest wrażliwa dla wielu z nas. Mając psa przez wiele lat nie chcemy nawet myśleć o tym co będzie gdy nasz ukochany pies zacznie się starzeć. Jednak ten czas nieuchronnie przyjdzie i lepiej się na niego przygotować niż być nim zaskoczonym.

Szczególnie, że starość jest naturalną częścią życia, i nie oznacza, że nasz pies przestanie być sobą z dnia na dzień. Niektóre psy mogą zachowywać dużą aktywność i zdrowie nawet w późniejszym etapie swojego życia, podczas gdy inne mogą doświadczać oznak starzenia się wcześniej.

W tym artykule opiszę objawy starzenia się u psów ras retriever tak byście mogli zapoznać się z nimi i odpowiednio dostosować się do potrzeb waszych psów.

Zacznijmy więc od kwestii wieku starzejących się retrieverów.

Kiedy retrievery się starzeją?

Retrievery, podobnie jak inne duże rasy psów, zwykle zaczynają wchodzić w okres starzenia się w wieku około 7 do 8 lat. Nie znaczy to jednak, że w tym wieku zauważysz jakieś zmiany w zachowaniu swojego psa. Może się wręcz wydawać, że ani jego zachowanie ani stan fizyczny nie wskazują na jego wiek.

Powyższa liczba jest jedynie wytyczną dającą ogólny wgląd w wiek naszego retrievera.

Indywidualne różnice w zdrowiu, stylu życia i genetyce mają duży wpływ na to, jak szybko dany pies zacznie wykazywać oznaki starzenia co sprawia, że niektóre psy mające ponad 10 lat nadal będą w dobrej formie, podczas gdy inne mogą zacząć się starzeć znacznie wcześniej.

W zależności od rasy retrievery żyją od 8 do 14 lat. (sprawdź średnią długość życia retrievera tutaj: labrador, golden).

W wieku 8 lat duże psy takie jak retrievery ważące ponad 30 kilogramów wchodzą w wiek który my uważamy za okres seniora. W tym czasie przeliczając na ludzkie lata, retrievery maja około 60 lat.

Psy to jednak nie ludzie. Tak jak z prędkością światła psy dochodzą do siebie po urazach i chorobach, tak i w kwestii starości, psy o wiele lepiej znoszą starość…oczywiście do czasu.

przybliżone porównanie wieku retrieverów do wieku człowieka
oto porównanie wieku psa z odpowiadającym im (w przybliżeniu oczywiście) wieku w ludzkich latach

Wiek 60 ludzkich lat może wydawać się sporym, jednak wiele psów będzie w tym wieku nadal biegać i bawić się jakby były nastolatkami.

Jeśli tak jest to dobrze. Oznacza to, że twój pies czuje się zarówno fizycznie jak i psychicznie dobrze.

Jednak niektóre psy mogą w tym wieku zacząć ukazywać oznaki starzenia się. Poznajmy więc jakie są to oznaki i na co zwracać uwagę.

Jak rozpoznać starzejącego się retrievera

Starzenie się u retrieverów może objawiać się na wszelakie sposoby, w różnym stopniu i z różną intensywnością. Wszystko będzie zależało od danego osobnika.

Większe psy takie jak labradory i goldeny mogą starzeć się szybciej niż psy mniejszych ras takich jak terriery.

Przejrzyjmy zatem objawy starzenia się u retrieverów krok po kroku.

Zmiany w wyglądzie fizycznym

Jedną z pierwszych rzeczy którą możesz zaobserwować u starzejącego się retrievera są zmiany dotyczące jego wyglądu.

Starzejące się psy zaczynają siwieć dosyć wcześnie. Nie będą miały oczywiście wielu siwych włosów, gdyż psy nie siwieją tak jak ludzie, ale w pewnych miejscach będzie widoczna siwa sierść.

Najbardziej widocznym miejscem z siwymi włosami będzie pysk psa, okolice nosa, warg, oczu (brwi), końcówek uszu, karku i łap. Siwienie może pojawić się u psów już od 5 roku życia, i z czasem proces ten będzie się wzmagał.

Im starszy pies tym jego sylwetka zacznie się bardziej zmieniać. Głowa do tej pory noszona wysoko i z bystrym wzrokiem zacznie lekko opadać. Pies będzie wyglądał na powolniejszego i mniej skorego do aktywności.

Zmiany fizyczne u starzejących się retrieverów

  • zmiany (łuszczenie się) i siwienie sierści
  • zmiana sylwetki
  • utrata masy mięśniowej
  • przyrost wagi ciała
  • sucha skóra
  • zmętnienie soczewki oka
  • problemy z zębami i dziąsłami
  • trudności we wstawaniu i kładzeniu sie
  • pojawienie się nowotworów, i niewytłumaczalnych ran i guzów
  • nadmierne wylizywanie lub gryzienie ciała

Brak energii i ospałość

Kolejnym objawem starości u retrieverów jest ospałość i brak energii którą nasz pies miał do tej pory.

Z biegiem czasu zauważycie, że wasz pies zacznie poruszać się wolniej. Więcej czasu będą mu zajmować codzienne czynności takie jak przychodzenie gdy serwujemy mu posiłek czy gdy się go woła na codzienny spacer.

Na spacerach zauważysz, że twój pies chodzi wolniejszym tempem, częściej przystaje bez celu lub by odsapnąć oraz szuka wody i cienia by odpocząć.

Również w domu, możesz zaobserwować, że pies zaczyna chodził bez celu, snuć się z kąta w kąt jakby nie wiedział co chce ze sobą zrobić.

Jest to spowodowane powolną utratę funkcji motorycznych, bólem reumatycznym i pogorszeniem się stanu psychicznego psa.

Dodatkowo, twój pies zacznie spać dłużej niż zawsze i o porach w których zazwyczaj nie spał. Również dobudzenie go ze snu może zając więcej czasu.

Wieczorami bądź w nocy, możesz słyszeć jak zmienia pozycję podczas spania (częściej niż zwykle) i, że sprawia mu to więcej kłopotów i bólu. Przez to również może spać krócej w nocy.

Potrzeby fizjologiczne

Jednym z widocznych objawów starzejącego się psa (w tym również retrievera) jest popuszczanie moczu.

Im starszy pies, tym rzadziej będzie dawał nam znać o swoich potrzebach fizjologicznych co przełoży się na częstsze wypadki z oddawaniem moczu w domu.

Podobnie może być z załatwianiem drugiej potrzeby, szczególnie gdy pies będzie zmuszony pozostać na dłużej samotnie i bez odpowiedniej opieki.

W takich momentach ważny jest harmonogram i konsekwencja w wyprowadzaniu naszego pupila.

Nie zmieniajmy stałych pór o których wychodziliśmy z naszym psiakiem, lecz dołóżmy dwa bądź trzy krótkie spacery tak by dać mu jak najlepszą możliwość do załatwienia wszystkich swoich potrzeb.

Nie należy się również gniewać na psa za jego wpadki. Wszakże twój pies nie robi tego specjalnie.

Dodatkowo, u starszych psów mogą pojawić się problemy z gazami żołądkowymi co będzie skutkowało … każdy może się domyślić czym. gazy wypuszczane mogą być częstsze szczególnie w nocy podczas snu.

Pogorszenie się stanu mentalnego psa

Kolejnym objawem starzejącego się psa jest pogorszenie się jego stanu psychicznego i wyższych funkcji umysłowych. Możliwe jest występowanie zespołu zaburzeń poznawczych które jest spowodowane starzeniem się mózgu.

Objawiać się to może dezorientacją u psa w znanych mu do tej pory miejscach, zmniejszoną reakcją na bodźce zewnętrzne, problemami z pamięcią, lękami przed odgłosami i ludźmi (znanymi bądź nie).

Pogarszająca się pamięć może wpłynąć negatywnie na słuchanie i wykonywanie znanych mu poleceń. Również, pogorszający się słuch może być problemem. Z tego powodu pies może rzadziej reagować na nasze wołanie i nie słyszeć naszych poleceń.

Zmiana w zachowaniu

Zmiany w zachowaniu są naturalne u starzejących się psów. Są to zarówno zmiany wobec ludzi (swojego właściciela i innych ludzi których zna) jak i innych zwierząt domowych.

Z wiekiem nasz pupil może mieć mniejszą ochotę na spędzanie czasu z aktywnymi członkami rodziny. jest to zrozumiałe, gdyż jego energia nie jest już tak duża jak to był gdy był młodszy. Ponadto zmniejszyć się może jego tolerancja w stosunku do innych zwierzęt domowych.

Zapewne będzie szukał spokojniejszych miejsc w których nikt nie będzie mu przeszkadzał odpoczywać lub spać.

Pamiętajmy, że pomimo tego, że nasz pies nie mówi, że go coś boli tak właśnie może być. Bóle związane z artretyzmem i starzejącymi się stawami mogą sprawiać, że spania będzie jedną z czynności którą nasz pies będzie się zajmował coraz częściej.

Zmiany w zachowaniu u starzejących się retrieverów

  • brak energii i ospałość
  • wolniejsze tempo chodzenia
  • bezcelowe wędrówki po domu
  • trudności z poruszaniem się
  • popuszczanie moczu i problemy z wypróżnianiem
  • dezorientacja
  • zmniejszona reakcja na bodźce
  • lęki
  • pogorszenie słuchu
  • zmniejszona interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami
  • większa potrzeba snu
  • brak zainteresowania otoczeniem
  • pogorszenie równowagi
  • zmniejszone zainteresowanie codziennymi aktywnościami
  • zmniejszona tolerancja wobec innych zwierząt

Podsumowanie

Starzenie się retrieverów jest procesem indywidualnym, objawiającym się różnie u każdego psa.

Pierwsze sygnały mogą być widoczne w zmianach fizycznych, takich jak siwienie sierści, szczególnie w okolicach pyska, oczu, karku i łap, już od 5. roku życia.

Wraz z wiekiem psy te mogą wykazywać mniejszą energię, stawać się wolniejsze i mniej aktywne, co widać szczególnie podczas spacerów.

Pojawia się również zwiększona potrzeba snu i możliwe trudności z dobudzeniem się.

Problemy z kontrolą potrzeb fizjologicznych, takie jak niekontrolowane oddawanie moczu, stają się bardziej powszechne. Dodatkowo, starsze psy mogą cierpieć na problemy z gazami żołądkowymi.

Stan psychiczny psa również ulega zmianie; mogą pojawić się zaburzenia poznawcze, dezorientacja oraz zmniejszona reakcja na bodźce.

Zmiany w zachowaniu mogą objawiać się zmniejszoną chęcią do interakcji i potrzebą spokojniejszego otoczenia.

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.