Wybór Labradora: szczeniak czy dorosły pies – zalety i wady

szczeniak czy dorosły labrador

Decyzja związana z wyborem szczeniaka lub dorosłego psa Labradora zależy od tego czego oczekujemy i co planujemy robić z naszym Labradorem w przyszłości.

Może się wydawać, że jest to mniej ważna decyzja niż wybór pomiędzy suczką bądź samcem lub linią i typem Labradora, jednak jest to złudne myślenie, gdyż to właśnie ta decyzja wpłynie najbardziej na zmiany w naszym życiu (w szczególności w perspektywie pierwszych kilku miesięcy po zakupie).

Różne okoliczności w których się znajdujemy mogą wpływać na naszą decyzję. Dlatego, pomimo tego, że może się nam wydawać, że ta decyzja jest oczywista (na korzyść szczeniaka) warto poważnie rozważyć drugą stronę tego medalu czyli zakup dorosłego psa.

Na początek zobaczmy jednak jakie zalety i wady wynikają z wyboru szczeniaka Labradora.

Wybór Labradora – szczeniak

Zakup szczeniaka jest momentem o którym marzą wszyscy myślący o psie.

Wyobrażamy sobie małego, słodkiego psiaka który będzie do nas przychodził i się z nami bawił. W naszych głowach ten uroczy widok jest niezwykle zachęcający i nie widzimy w tym żadnego problemu.

szczeniak labradora bawi się w domu

Niewielu z nas zastanawia się, marząc o swoim nowym psiaku, nad bardziej przyziemnymi sprawami związanymi z wychowaniem szczeniaka. A tych jest wiele.

Dopóki nie staniemy przed naszym małym słodkim szczeniakiem, nie będziemy tak naprawdę czuli odpowiedzialności związanej z jego wychowaniem.

Te pierwsze kilka dni bardzo szybko mogą zweryfikować oczekiwania tych którzy wcześniej nie mieli styczności ze szczeniakami.

Poświęcenie czasu

Na początku uzmysłowimy sobie, że szczeniak potrzebuje praktycznie cały nasz czas.

Tak jak małe dziecko, szczeniaka trzeba pilnować – często, jeśli nie bardzo często.

Jak się oddalimy to albo zacznie się domagać naszej obecności albo znajdzie sobie coś do roboty co nam się nie spodoba (siku na środku dywanu, podgryzać drewniane meble, drapać panele, lizać ścianę, podgryzać kwiaty, gonić za kotem, bawić się skarpetkami itd.)

Od pierwszych dni trzeba sobie uzmysłowić, że szczeniak nas w całości zaabsorbuje i (choć nie robi tego celowo) zorganizuje nam czas. I tak będzie przez co najmniej kilkanaście tygodni (jeśli nie miesięcy!).

Nasz mały szczeniaczek potrzebuje nas do nauki i poznawania świata. Potrzebować nas będzie również do zabawy. Nie możemy mu tego odmówić gdyż jeśli tak zrobimy to wpłynie to bardzo negatywnie na jego rozwój.

szczeniak labradora poznaje świat
Wychowanie szczeniaka to słodka ale odpowiedzialna praca

Bez poświęcenia mu dużej ilości czasu w okresie dorastania pies może stać się lękliwy lub nadpobudliwy w niewłaściwy sposób.

Może mieć problemy z akceptacją innych zwierząt domowych i tych które spotka na zewnątrz. Może również stać się nieufny wobec ludzi a nawet agresywny.

Jest wiele czynności w które nieodpowiednio zaopiekowany pies za młodu może się wdać, uprzykrzając nam tym życie (szczekanie, warczenie, kopanie w podłodze, skakanie na wszystko i wszystkich, bieganie w domu, wycie, żebranie, uciekanie z domu przy każdej napotkanej możliwości, gonienie za ptakami, kotami, innymi psami i sąsiadem spod 5-tki itd. itd. )

Różne etapy w okresie szczenięcym są niezwykle ważne dla psa. Popełnione błędy w tym okresie będą się wzmacniać w przyszłości i są ciężkie do skorygowania.

Dla ludzi którzy są przyzwyczajeni do tego, że mają dobrze zorganizowany czas (oraz trochę czasu wolnego dla siebie) zakup szczeniaka może być jak kubeł zimnej wody.

Praca z psem

To jest kolejna rzecz o której potencjalni i przyszli właściciele retrieverów (a właściciel wszystkich psów) często nie pamiętają. Z psem, każdym, by go wychować, trzeba pracować. Nie raz na tydzień. Nie dwa razy w tygodniu bądź w weekendy. Codziennie.

Powtarzanie ćwiczeń daje efekty. Jeśli chcemy nauczyć naszego Labradora by się zatrzymywał przed przejściem dla pieszych to musimy to ćwiczenie powtarzać codziennie. Tak samo jest z innymi podstawowymi poleceniami jak „czekaj” lub „waruj”, „siad”, „do mnie” no i moje ulubione polecenie „zostaw”.

szczeniak labradora uczy się posłuszeństwa
Szczeniak Labradora zaczyna się uczyć podstawowych poleceń.

To jednak wymaga dużo pracy od nas, właścicieli. Wytrwałość, cierpliwość, sumienność to cechy które będziemy musieli wykorzystać wychowując szczeniaka jeśli chcemy go wychować na zdolnego i grzecznego psa.

Często jednak jest tak, że tej sumienności, cierpliwości i wytrwałości starcza nam na kilka tygodni, albo i mniej, a potem hulaj dusza piekła nie ma i zostawiamy psa na pastwę losu z myślą, że sam się nauczy.

Praca ze szczeniakiem i młodym psem wymaga poświęceń i tak naprawdę nie kończy się gdy pies dorasta do 2 lat. Musimy ją kontynuować przez całe życie naszego psa by przypominać mu czego od niego oczekujemy i gdzie są granice które wytyczyliśmy.

Reklama

Z drugiej strony, praca ze szczeniakiem jest niezwykle satysfakcjonująca i może wiele wnieść w nasze życie i życie naszych bliskich.

Jest to idealna czynność do nauki odpowiedzialności zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Przykładem jest historia opisana w książce „Szczeniak. Jak labrador ocalił chłopca z ADHD” Liama Creeda opisująca jak praca z młodym Labradorem Aero wpłynęła pozytywnie na autora cierpiącego na chorobę ADHD.

Praca z psem jest wyjątkową przyjemnością jeśli nastawimy się do niej pozytywnie i poświęcimy swój czas w pełni oddając się tej czynności.

Korzyści płynących z nauki, treningu i wychowania szczeniaka na mądrego i posłusznego dorosłego psa jest wiele.

Nauka odpowiedzialności, cierpliwość, empatia, konsekwentne działanie czy komunikacja to tylko niektóre cechy które rozwijamy jako właściciele psów podczas wychowywania szczeniaka.

Wychowanie szczeniaka może być wyzwaniem, ale jednocześnie jest to źródło wielu satysfakcji i radości o których nie zapomnisz do końca życia.

Domowe obowiązki

Kupując szczeniaka musisz się przyzwyczaić, że wprowadzasz do swojego domu mały huragan. Jeśli lubisz porządek to pierwsze kilka tygodni z młodym psem może wystawić twoją cierpliwość na poważną próbę.

Sprzątanie po szczeniaku to spora praca. Szczeniak znajdzie wszystko, nawet rzeczy o których nie wiedziałeś, że istnieją w twojej szafie. Szczeniakowi wystarcz kilka chwil by coś znaleźć i zacząć to „sprawdzać” swoimi ząbkami roznosząc kawałki po całym domu. Czy to papier toaletowy, listy, puste pudełka i opakowania, ulotki, ubrania albo każdy inne nisko położony przedmiot na pułkach jest na celowniku szczeniaka. Może się to wydawać śmieszne, do pewnego czasu. Potem frustracja może wziąć górę.

Po szczeniaku musisz również posprzątać gdy ten zdecyduje, że twój dywan (choc kolor inny) w zupełności przypomina trawnik i zrobi na nim siku … no i to drugie też.

W okresie ząbkowania, potrzeba gryzienie wzmocni się i będziesz musiał pilnować swoich przedmiotów z podwójną troską jeśli chcesz by przetrwały ten okres.

Oczywiście możesz zaopatrzyć swojego szczeniaka w domowej roboty zabawki by pomóc mu przetrwać ten okres ale to też wymaga wkładu czasu i pracy.

Tak więc wychowanie szczeniaka to spora odpowiedzialność rozłożona w czasie. Nawet ci którzy mieli już psa i mają doświadczenie w wychowywaniu szczeniaków mogą od czasu do czasu czuć się przygnieceni ilością pracy i czasu jaki trzeba poświęcić szczeniakowi.

ZALETY wyboru szczeniaka

  • możliwość ukształtowania swojego szczeniaka tak jak tego chcemy
  • szczeniak szybciej przystosowuje się do nowego domu
  • łatwiej nawiązać głębszą więź z własnym psem gdy mamy go od szczeniaka
  • energia i radość z posiadania szczeniaka
  • łatwiej jest wybrać dowolną płeć
  • odpowiedzialność która również nas kształtuje i wzmacnia

WADY wyboru szczeniaka

  • wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, pracy, cierpliwości
  • wymaga również wysiłku fizycznego od właściciela
  • trzeba nauczyć go czystości
  • w okresie ząbkowania będzie gryzł wszystko i wszędzie
  • koszty związane z zakupem szczeniaka są większe
  • dodatkowe koszty związane ze szczepieniami szczeniaka (sprawdź tutaj)
  • kupując szczeniaka nie wiemy na 100% jaki będzie miał temperament

Dorosły pies

Teraz spójrzmy na zalety i wady wyboru dorosłego psa.

Szczeniaki można zabrać do domu w okolicach 8-10 tygodnia. To wtedy większość z nas zakupuje psa. Jednak od czasu do czasu zdarzy się znaleźć dorosłego retrievera który szuka nowego domu.

Możliwe, że ktoś zrezygnował z zakupu szczeniaka i ten pozostał z hodowcą na jakiś czas oczekując nowego domu. Możliwe też, że pies trafił do schroniska bądź pod skrzydła fundacji adopcyjnej – lista takich fundacji zajmujących się adopcją labradorów jest tutaj a tutaj golden retrieverów.

Różnych przypadków jest wiele dlatego szukając psa zawsze warto pytać o wszystko i wszystkich.

Wielokrotnie natknąłem się na hodowców którzy mieli psa na sprzedaż który był już podrośnięty i bardziej okiełznany. Byli również skłonni sprzedać go po niższej cenie!

Zalety kupna dorosłego Labradora

Dorosłe psy to zupełnie inne wyzwania niż szczeniak. Czasami łatwiejsze a czasami trudniejsze.

Psy dorosłe, pochodzące od hodowców bądź wychowane w domach poprzednich właścicieli zazwyczaj mają opanowane podstawowe umiejętności takie jak załatwianie swoich potrzeb na dworze, słuchanie i wykonywanie podstawowych poleceń takich jak „siad”, „czekaj” i „do mnie”.

Dodatkowo, psy te mają już swoje imię i reagują na nie co bardzo ułatwia porozumiewanie się z psem i dalszą naukę. To jest spore udogodnienie, bo nauka imienia szczeniaka (i to by go słuchał i na nie reagował) nie jest tak oczywista jak się to może wydawać.

Starsze psy które miały już styczność z ludźmi zazwyczaj są już zapoznane z wieloma okolicznościami, miejscami, odgłosami i sytuacjami.

dorosły labrador na kanapie
Dorosły Labrador na kanapie.

Posiadają również takie umiejętności jak chodzenie na smyczy (czasami też i bez smyczy przy nodze) i przychodzenie gdy się je woła. Nie jest to jednak regułą i może się zdarzyć, że na pierwszy rzut oka wszystko jest z psem OK, a gdy zabierzemy go do domu zaczynają wyskakiwać nam problemy jak grzyby po deszczu.

Reklama

Osobiście wychowywałem psy zarówno od szczeniaka jak i adoptowałem dorosłe. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o szczeniaka to jedną z zalet wychowywania szczeniaka, to w pewnym sensie przewidywalność. Szczeniak przejdzie przez okres nauki czystości, ząbkowanie, okres lęku itd. jakiego szczeniaka nie weźmiemy to te etapy trzeba będzie przejść.

U dorosłego psa będzie to w wielu przypadkach niewiadoma. Jakie nawyki ma nasz nowy pies? Jaki ma charakter? Co lubi a czego się boi? To wszystko wyjdzie mówiąc kolokwialnie „w praniu”, dopiero po adopcji.

Jeden z moich byłych psów, adoptowany ze schroniska, był bardzo lękliwy. Bał się praktycznie wszystkiego od błyskawic i grzmotów po nieoczekiwane miganie żarówek, fajerwerki (to akurat nie jest dziwne), odgłosy skuterów i wiele innych rzeczy.

Pomimo tego, że dorosły pies ma już za sobą całe zamieszanie związane z okresem dorastania (co przez wielu z nas może być postrzegane jako zaleta) może się okazać, że również potrzebuje sporo pracy wychowawczej.

Cena dorosłego Labradora

Kolejną zaletą adopcji dorosłego Labradora jest cena.

Adoptując psa ze schroniska, organizacji adopcyjnej czy od hodowcy któremu pozostał pies możemy liczyć się z kosztem nawet 10-cio krotnie niższym niż przy zakupie szczeniaka. A to jest duża kwota przy cenach za szczeniaka oscylujących w granicach 5-7 tyś złotych. (ceny labradorów, ceny goldenów, ceny flatów).

Pomagasz uratować psa

Ostatnia kwestia to rzecz dosyć emocjonalna.

Biorąc Labradora ze schroniska nie tylko zyskujemy potencjalnego przyjaciela na lata, ale również pomagamy w polepszeniu ogólnej sytuacji Labradorów w Polsce.

Jeśli ktoś odwiedził strony adopcyjne tych psów to wie jak wiele z nich znajduje się w trudnych warunkach poszukując nowego domu i kochającego właściciela.

Aż serce się łamie widząc te psy które znalazły się w trudnych warunkach życiowych a szansa na to, że znajdą stały dom jest niewielka.

Dlatego właśnie, jako osoba która brała psy ze schroniska w przeszłości namawiam wszystkich by chociaż poważnie rozważyć taką możliwość.

Wady zakupu dorosłego psa

Jak już wspomniałem powyżej adopcja starszego psa nie jest bez ryzyka.

W zależności od sytuacji starsze psy mogą (choć nie muszą) mieć nabyte zachowania z przeszłości które mogą nam nie odpowiadać. By je skorygować trzeba będzie posługiwać się metodą małych kroków i poświęcić temu sporo czasu.

Takimi nawykami mogą być nadmierne szczekanie (którego bardzo ciężko oduczyć), ciągnięcie za smycz, koprofagia lub zjadanie rzeczy z ulicy, czy wdawanie się w pościg za kotami.

labrador je z podłogi w parku
Labrador lubi wyszukiwać jedzenia na dworze

Ponadto, starsze psy mogą mieć większy problem z przyzwyczajeniem się do nowego domu i właścicieli.

Mogą być również mniej tolerancyjne wobec innych zwierząt domowych które już mamy.

W niektórych przypadkach, szczególnie u psów adoptowanych poprzez nieprofesjonalne kanały, możemy mieć problem z udokumentowaniem zdrowia naszego psa i jego pochodzenia.

Ponadto, jeśli dorosły pies nie był przyzwyczajony do pewnych zachowań (np. treningu, zabawy) to może nie wykazywać ochoty albo mieć trudności w przyzwyczajeniu się do tych czynności w przyszłości.

Dla przykładu jeden z moich poprzednich psów, urodzony i wychowany na ulicy, nigdy za młodu nie przyzwyczaił się do zabawy zabawkami (których nie miał, wiedzieliśmy to od pracowników schorniska którzy go znaleźli).

Gdy wziąłem go pod swój dach w wieku 12 miesięcy nadal nie miał ochoty na zabawę (był obrzydliwie lękliwy) i praktycznie do końca życia nie interesował się zabawkami (oprócz wypchanego jedzeniem KONGA).

Pomimo moich starań, piłki, piszczałki czy liny do przeciągania nigdy go nie zainteresowały, a największą frajdą dla niego było bieganie w kółko i łapanie much (na serio).

Tak więc kupując dorosłego psa musisz założyć, że jego pełny charakter i osobowość poznasz dopiero w domu, z czasem. Nie powinno to jednak odstraszać ludzi od adopcji starszych psów, które maja wiele do zaoferowania swoim nowym właścicielom.

Ostatnią potencjalną wadą jest fakt, że w przypadku adopcji dorosłego psa wybór płci może być nieco trudniejszy. Tak jak w przypadku szczeniaków zazwyczaj mamy do wyboru i pieski, i suczki, tak w przypadku dorosłych psów jest to albo jedno albo drugie. Wybór płci może być bardziej ograniczony i rzeczą losową.

ZALETY wybory dorosłego psa

  • zazwyczaj jest już nauczony przestrzegania czystości w domu
  • potrafi chodzić na smyczy
  • zazwyczaj nie wymaga tak wiele nauki co szczeniak
  • ma, zna i reaguje na swoje imię
  • nie trzeba z nim przechodzić przez okres szczenięcy
  • zazwyczaj już wykastrowany lub wysterylizowany
  • częściowo widzimy jego charakter i temperament podczas zakupu bądź adopcji
  • adoptując psa ze schroniska ratujemy go od przykrej i niepewnej przyszłości
  • finansowo o wiele tańszy wybór

WADY wyboru dorosłego psa

  • trudno jest skorygować błędy w zachowaniu
  • może zając więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowych właścicieli
  • dorosłe psy mogą mieć ugruntowane nawyki
  • brak pełnej historii zdrowotnej i historii psa
  • jeśli pies nie był szkolony wcześniej, może wykazywać niechęć do treningu
  • mamy mniejszy wpływ na wybór płci

Co będzie dla mnie lepiej?

Ogólnie decyzja zawsze będzie należała do was i powinna być podjęta z uwzględnieniem waszych indywidualnych potrzeb i sytuacji w jakiej żyjecie.

Jednak pozwolę się zasugerować kilka okoliczności w których wybór albo szczeniaka albo dorosłego psa będzie moim zdaniem lepszą opcją.

Reklama

Kiedy lepiej wziąć szczeniaka

Po pierwsze, szczeniaka lepiej jest wziąć gdy mamy sporo czasu i spędzamy go w domu. Jeśli dużo pracujesz i nikt inny nie jest w domu podczas twojej nieobecności to zakup szczeniaka nie jest najlepszą opcja.

Przy szczeniaku ktoś musi być praktycznie cały czas. Szczeniaka można zostawić samego w domu na chwile, najlepiej w kojcu, ale ogólnie należy z nim przebywać często, szczególnie w pierwszych 2-3 miesiącach po zakupie. (tutaj możesz sprawdzić na jak długo można zostawić Labradora samego w domu)

Ponadto, szczeniaki są lepszą opcją dla osób energicznych, lubiących ruch i aktywność. Do tego, należy również być zdrowym fizycznie tak by chodzenie, schylanie się, podnoszenie i klękanie nie było dla nas problemem.

Rozważ również swoje możliwości finansowe. Zakup szczeniaka Labradora to koszt w granicach 5 tyś. złotych. Do tego dochodzą koszty szczepień, wyposażenia dla psa, zabawek, akcesoriów, pokarmu. To wszystko kosztuje.

Podsumowanie – kiedy lepiej adoptować szczeniaka retrievera

  • Masz czas wolny bądź sporo czasu spędzasz w domu
  • Masz doświadczenie w wychowywaniu psa lub mocne postanowienie się tego nauczyć
  • Jesteś sumienny, cierpliwy i pracowity
  • Nie jesteś maniakiem czystości w swoim domu (szczeniak = bałagan)
  • Jeśli planujesz udział w wystawach, bądź zawodach wraz ze swoim psem i chcesz się temu w pełni poświęcić
  • Mieszkasz w okolicy w której swobodnie możesz wychodzić z psem i go socjalizować

Kiedy lepiej wziąć starszego psa

Z drugiej strony dorosłe psy mogą spełnić się lepiej w sytuacji w której jesteśmy sami, jesteśmy zabiegani bądź mamy obowiązki które zajmują nam nasz czas (choć w obu tych przypadkach warto się zastanowić czy aby retriever to dobry wybór psa jeśli w ogóle powinniśmy brać psa).

Ponadto, jeśli nie czujesz się na siłach wychowywać szczeniaka, bo może nie masz w tym doświadczenia, to również lepiej skoncentrować swoje poszukiwania na dorosłych psach. W takich przypadkach (w większości) wiesz co wybierasz.

Ponadto cena adopcji dorosłego psa jest do kilku razy mniejsza. Co prawda nadal musisz zakupić podstawowe przedmioty takie jak posłanie, miski czy smycz i obrożę ale są zazwyczaj (wszystko sumując) mniejsze koszty.

Podsumowanie – kiedy lepiej adoptować dorosłego retrievera

  • Masz mniej czasu wolnego (choć w domu jesteś każdego dnia)
  • Nie jesteś aż tak aktywny i energiczny (choć na codzienne spacery po 30 minut chcesz i możesz chodzić)
  • Nie stać cię na zakup szczeniaka a chcesz mieć psa retrievera
  • Masz w okolicy możliwość wypuszczenia psa i zabawy z nim tak by mógł pobiegać
  • Jesteś sam lub żyjesz sam
  • Masz jakieś ograniczenia fizyczne

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.