Twój Labrador to nie tylko pies, ale również pełnoprawny członek Twojej rodziny. Niemniej jednak jest to pies i jak każdy pies, od czasu do czasu może mieć nieprzyjemny zapach. Kto z nas, posiadaczy Labradorów, nie zna tego charakterystycznego aromatu mokrego psa, kiedy wracamy ze spaceru w deszczu czy po kąpieli w błocie?
Każdy pies ma swój własny, niepowtarzalny zapach, ale Labradory potrafią przewyższyć w tym konkursie pozostałe rasy. Bywa, że pewne kłopoty zdrowotne sprawiają, że nasz czteronożny przyjaciel pachnie… cóż, bardziej intensywnie niż powinien.
Zobaczmy więc wspólnie, które części ciała Labradora mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu oraz co możemy z tym zrobić, by poradzić sobie z niemiłym odorem naszego Labradora.
Sprawdźmy więc najczęstsze przyczyny dlaczego nasz Labrador śmierdzi.
Śmierdząca skóra i futro Labradora
Labradora zawsze ciągnie na zewnątrz. te psy uwielbiają wodę (a co za tym idzie i błotko) i przygody na świeżym powietrzu.
Takie psie zabawy mogą skutkować tym, że Labradory wracają do domu z nieprzyjemnie pachnącą sierścią.
Choć czasem to tylko efekt jego psich przygód, niekiedy za tym zapachem kryje się coś więcej.
Sierść Labradora jest gęsta i potrafi skrywać w sobie nie tylko ciepło, ale i brud.
Dlatego nawet typowy „psi zapach” może być czasem zbyt mocny.
Jeśli zauważysz, że Twój pies nieprzyjemnie pachnie po wyjściu na zewnątrz, wystarczy mu zazwyczaj dobra kąpiel.
Jednak jeśli brud nie jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu, może chodzić o problemy skórne, takie jak nadmiernie tłusta skóra.
Objawia się ona tłustą i łuszczącą się skórą, a pies z tą dolegliwością często nie pachnie najlepiej. Jeżeli zauważysz takie objawy, warto porozmawiać o nich z weterynarzem.
Poniżej podaje kilka wskazówek jak sobie poradzić ze śmierdzącą sierścią naszego Labradora.
Regularne kąpiele
Dobrze wiesz, jak ważna jest higiena Labradora, zwłaszcza jeśli chcesz, by ładnie pachniał.
Używając odpowiedniego szamponu dla psów – najlepiej takiego o neutralnym pH – dbasz nie tylko o to, by Twój Labrador wyglądał świetnie, ale też czuł się dobrze.
Taki szampon będzie dostosowany do wrażliwej skóry psa, pomagając usunąć brud i martwe włosy bez wysuszania sierści.
Martwe włosy w sierści to taki mały cichy sprawca nieprzyjemnego zapachu.
Dlatego regularne kąpiele i szczotkowanie są kluczowe. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z kąpielami, bo zbyt częste mogą wysuszyć skórę Twojego Labradora.
Dobry szampon i miła chwila spędzona na szczotkowaniu nie tylko sprawią, że Twój Labrador będzie ładnie pachniał, ale też poczuje się pewniej i zdrowiej.
Regularne szczotkowanie
Szczotkowanie Labradora to naprawdę kluczowy element dbania o jego podstawowe potrzeby.
Po pierwsze, kiedy regularnie szczotkujesz sierść swojego Labradora, eliminujesz z niej martwe włosy, które mogą się gromadzić i powodować nieprzyjemny zapach. To takie małe, domowe „spa” dla Twojego psa.
Brud, pyłki czy inne alergeny, które Twój pies zbiera podczas swoich spacerów, również są usuwane, dzięki czemu sierść jest czysta i zdrowa.
Kolejna ważna rzecz to naturalne oleje występujące w sierści psów.
Psia skóra produkuje naturalne oleje, które mają na celu odżywianie i ochronę włosia.
Kiedy szczotkujesz swojego Labradora, te olejki są rozprowadzane są po całej sierści psa. Efekt? Lśniąca, miękka i zdrowa sierść, która jest odporniejsza na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz na nieprzyjemne zapachy.
Ale to nie tylko kwestia wyglądu czy zapachu.
Regularne szczotkowanie to również świetna okazja, by sprawdzić stan skóry Labradora pod kątem ewentualnych zmian, ran czy infekcji.
Podczas czesania nie tylko dbasz o zdrowie i komfort swojego Labradora, ale także budujesz głębsza więź emocjonalną ze swoim psem.
Chusteczki dla psa
Kąpanie psa zbyt często może naruszyć naturalną równowagę olejków w jego skórze, co może prowadzić do suchości i podrażnień.
Jeśli jednak chcesz, aby Twój Labrador wyglądał i pachniał świeżo między kąpielami, chusteczki do czyszczenia sierści to świetny wybór.
Są one specjalnie zaprojektowane, aby delikatnie usuwać brud, kurz oraz alergeny z sierści psa, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry psa.
Dzięki kompaktowemu rozmiarowi chusteczek, możesz mieć je zawsze pod ręką – w samochodzie, podczas spacerów czy w domu.
To doskonałe narzędzie dla osób, które często podróżują ze swoim psem lub dla tych, których psy uwielbiają błotne przygody na świeżym powietrzu.
Ponadto wiele chusteczek jest nasączonych łagodnymi, pachnącymi aromatami, które pomagają neutralizować nieprzyjemne zapachy naszego psa, dając Twojemu Labradorowi przyjemny, świeży zapach.
Sprawdzania gruczołu odbytowego
Gdy zauważysz, że Twój Labrador niespodziewanie ślizga się pupą po podłodze lub czujesz dookoła niego nieprzyjemny zapach, może to oznaczać kłopoty z gruczołem odbytowym.
To może być dla niego nie tylko niekomfortowe, ale i bolesne.
Czasami te gruczoły zapychają się co zwiększa możliwość infekcji. Dlatego warto obserwować, co robi nasz pies i jeśli coś wydaje się nie w porządku, porozmawiać o tym z weterynarzem.
Dbanie o środowisko swojego psa
Twój Labrador ma swoje ulubione miejsca w domu, gdzie wyleguje się, bawią i śpią.
Czy to jego kocyk, zabawki czy ulubiony kącik, z czasem mogą stać się źródłem nieprzyjemnych zapachów.
Regularne czyszczenie tych miejsc, jak pranie legowiska czy mycie zabawek, pomoże utrzymać dom w świeżości.
Nawiasem mówiąc, warto też często myć miski z jedzeniem i wodą – dla zdrowia Twojego psa i higieny w domu. Takie małe kroki sprawią, że obaj poczujecie się bardziej komfortowo.
Śmierdzący pysk
Pysk Twojego Labradora potrafi nieźle cuchnąć. Tak jak u nas, ludzi, problemy z zębami czy dziąsłami mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z buzi, tak u psów ten problem występuje.
Wiadomo, psi oddech nigdy nie pachnie jak świeża mięta, ale jeśli Twój Labrador ma oddech mocniejszy niż zwykle, może to być sygnał, że coś jest nie tak.
Jeśli Twój Labrador wydaje się mieć oddech przypominający zapach czegoś zgniłego, warto odwiedzić weterynarza. Często potrzebne jest gruntowne czyszczenie zębów, a czasem nawet usunięcie tych zepsutych.
Ale uwaga! Nawet jeśli z zębami jest wszystko w porządku, a oddech nadal śmierdzi, może to być kwestia żołądka lub… niezbyt wybrednej diety Twojego pupila (tak, mówię o tendencji Labradorów do zjadania wszystkiego z ziemi).
Po wizycie u weterynarza warto dbać o zęby Twojego Labrador. Możesz dać mu różne gryzaki – na rynku jest ich masa.
Pamiętaj tylko, by były odpowiedniej wielkości, bo Labradory lubią wszystko połykać na raz. I staraj się unikać gotowanych kości – mogą się kruszyć i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego psa.
Higiena jamy ustnej
Jeśli masz ochotę i Twój pies jest do tego przystosowany, możesz od czasu do czasu spróbować umyć mu zęby.
Na rynku dostępne są różne szczoteczki i pasty dla psów. To też świetna okazja, by regularnie sprawdzać stan jego zębów.
Dbanie o zęby Twojego Labradora to podstawa – tak jak dbamy o nasze, tak samo warto zadbać o uśmiech naszego psa.
Regularne mycie zębów Twojego Labradora przy użyciu pasty i szczoteczki dla psów zapewni mu nie tylko zdrowe dziąsła, ale także świeższy oddech.
Jeśli czujesz się zagubiony w tym temacie czy masz problem z przekonaniem swojego psa do współpracy podczas szczotkowania zębów, poproś o radę weterynarza. Można też zainwestować w przysmaki, które pomogą w czyszczeniu zębów.
Dieta i suplementy
Karmienie psa dobrą karmą to nie tylko kwestia smaku, ale przede wszystkim zdrowia. Przy wyborze sprawdzaj skład karmy którą kupujesz swojemu Labradorowi i staraj się unikać tych z mnóstwem dodatków chemicznych czy zbóż. Lepiej postawić na te, które mają na pierwszym miejscu mięso czy ryby.
A kiedy myślisz o dodatkach do diety, zastanów się nad kwasami omega-3. Dają one nie tylko piękną sierść, ale też wspierają cały organizm psa. Możesz je znaleźć w suplementach lub produktach, jak siemię lniane czy olej rybi.
Śmierdzące uszy
Labradory to prawdziwe wodne stwory, które uwielbiają biegać po trawie i pluskać się w wodzie. Ich sierść jest stworzona do tego, żeby się dobrze bawić na świeżym powietrzu. Ale czasami ta zabawa, szczególnie moczenie w wodzie, sprawia, że ich uszy stają się miejscem, gdzie gromadzi się brud i wilgoć, co prowadzi do infekcji i brzydkiego zapachu.
Jeśli zauważysz, że uszy Twojego psiaka zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, to może to być znak, że coś jest nie tak. Może to być zwykłe zapalenie, ale mogą to być też roztocza. Objawy to swędzenie, zaczerwienienie i ciemna wydzielina.
Kiedy zobaczysz takie objawy, najlepiej odwiedzić weterynarza. Różne rzeczy mogą sprawić, że uszy się zapalą: od wilgoci po cokolwiek, co mogło wpaść psu do ucha podczas zabawy.
Chcesz uniknąć kłopotów z uszami swojego czworonoga? Wystarczy o nie regularnie dbać. Sprawdzaj i czyść je regularnie. Po prostu rób to raz w tygodniu, a Twój labrador będzie Ci za to bardzo wdzięczny.
Do czyszczenia używaj specjalnych płynów i miękkiej szmatki. I pamiętaj, waciki to zły pomysł – możesz zrobić więcej szkody niż pożytku!
Czyszczenie uszu
Uszy Twojego labradora, zwłaszcza po kąpieli czy zabawie w wodzie, mogą być idealnym miejscem dla bakterii. Te wilgotne, ciepłe zakamarki są jak raj dla grzybów i innych nieproszonych gości. Co z tym zrobić?
Po pierwsze, regularnie sprawdzaj i czyść uszy swojego psa. Używaj do tego specjalnych płynów dla psów, które kupisz w każdym sklepie zoologicznym. Staraj się to robić raz w tygodniu – to nic trudnego, a może zaoszczędzić Ci sporo problemów.
Po drugie, po każdym moczeniu głowy w wodzie, upewnij się, że uszy Twojego Labradora są suche. Wilgoć to przecież główny wróg w tym przypadku.
Jeśli zauważysz, że Twój pies częściej drapie się w uszy czy potrząsa głową, to znak, że coś jest nie tak. Wtedy najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Może to być jakaś infekcja, której lepiej nie lekceważyć.
Znajdź Labradora dla siebie
lub sprawdź Gdzie kupić Labradora