Wielu z nas przygarnia pod swój dach nie tylko psy ale również i inne zwierzęta domowe. Koty są drugimi co do popularności zwierzakami mieszkającymi w Polskich domach. Dlatego Labrador i kot to bardzo często spotykana mieszanka w domach wielu z nas.
Problem zaczyna się w momencie gdy ktoś kto posiada już kota chce również zaadoptować Labradora. Czy Labradory są w stanie zaadoptować się w domach opanowanych przez koty? Jak je do siebie zachęcić? Czy nie będzie to zbyt duży problem?
W tym krótkim artykule odpowiem na pytanie czy Labradory mogą spokojnie żyć z kotami pod jednym dachem i czego unikać w relacjach pomiędzy Labradorem i kotami.
Czy Labradory tolerują koty?
Od samego początku trzeba podkreślić, że tolerancja jest tutaj kluczowym słowem.
Psy i koty to dwa różne zwierzaki więc nie powinniśmy od nich oczekiwać, że staną się najlepszymi kolegami i będą dzielić ze sobą miskę z jedzeniem czy zabawki.
Naszym celem jest doprowadzić do stanu w którym i pies, i kot tolerują siebie nawzajem oraz są w stanie przebywać ze sobą bez żadnych problemów z zachowaniem w jednym pokoju.
Jeśli taki będzie nasz cel to mogę was zapewnić, że Labradory (zarówno te młode jak i te już dojrzałe) są w stanie bezproblemowo tolerować obecność kotów w swoim otoczeniu. Wystarczy, że zapewnimy im odpowiednie warunki do wspólnego mieszkania oraz zadbamy o podstawowe zasady bezpieczeństwa i szybko skorygujemy nieodpowiednie zachowanie gdy takie się pojawi.
Jednak, to jak dobrze nasz nowy Labrador będzie współistniał z naszym kotem zależy od kilku czynników.
Wiek psa
Po pierwsze od wieku psa w którym wprowadziliśmy go do naszego domu.
Młode Labradory zazwyczaj są bardziej otwarte na nowe doświadczenia i chętniej wchodzą w pozytywną interakcję z kotami szczególnie gdy są odpowiednio do siebie przywitane.
Jeśli nasz szczeniak bez podekscytowania obwąchuje kota (który mu na to pozwala i nie ucieka bądź się nie broni), nie atakuje go i nie biegnie za nim by się razem bawić to dobry znak, że ich wspólne mieszkanie nie powinno stanowić problemu.
Starsze psy mogą mieć już doświadczenia z kotami które nie muszą być pozytywne więc ich zachowanie może być bardziej powściągliwe bądź nietolerancyjne.
Od samego początku po adopcji takiego psa trzeb bacznie przyjrzeć się jego zachowaniu w stosunku do kota i jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek sygnały alarmowe takie jak:
- warczenie
- pokazywanie zębów
- szczekanie
- rzucanie się na kota
- rzucanie się w pościg za kotem
- nadmierne podekscytowanie i wycie
należy oddzielić oba zwierzęta i powoli przyzwyczajać je do wspólnego mieszkania.
Proces ten może być długi i z pewnością nie będzie łatwy ale z czasem i dedykacja (oraz pomocą profesjonalistów) można nauczyć swojego Labradora by odpowiednio podchodził do naszego kota.
Wychowanie w młodości
Niektórzy hodowcy również posiadają koty a ich szczeniaki od samego początku są przyzwyczajone do widoku i obecności w ich życiu kota więc ich zachowanie może być znacznie bardziej tolerancyjne niż tych szczeniaków które nigdy wcześniej nie widziały kota na oczy.
Jeśli planujesz zakup szczeniaka Labradora, oraz masz już kota w domu, warto zapytać hodowcy od którego kupujesz psa czy szczeniaki miały kiedykolwiek styczność z kotami i czy są do nich w jakimś stopniu przyzwyczajone.
Jeśli tak nie jest, odpowiedzialność za przystosowanie młodego Labradora do kota spocznie na Twoich barkach.
W takich wypadkach będziesz musiał zatroszczyć się o odpowiednie wprowadzenie szczeniaka do domu oraz pilnować jego początkowych interakcji z kotem (i vice versa) tak by przyzwyczaić psa do myśli, że kot nie jest jego wrogiem ale też nie jest zabawką.
Najlepiej od samego początku zwrócić uwagę na zachowanie naszego Labradora wobec kotów tak by nauczyć go jakie zachowanie jest akceptowalne a jakie przekracza granicę posłuszeństwa.
Charakter psa
Po trzecie, podejście naszego szczeniaka do kotów będzie również zależeć od indywidualnego charakteru naszego Labradora.
Choc wszystkie Labradory są łagodne, niektóre psy mają bardziej łagodną naturę niż inne osobniki.
Ich podejście do nowych doświadczeń jest spokojniejsze i beż zbędnego podekscytowania.
Inne psy są bardziej energiczne i bezpośrednie.
Obserwując swojego szczeniaka można określić jego charakter i podejście do nieznanych sytuacji co pozwoli nam dopasować trening posłuszeństwa do naszego psa.
Suczki mogą być z natury bardziej delikatne podczas gdy samce mogą być bardziej stanowcze i chętne do siłowych gier, dlatego warto też zwrócić na to uwagę podczas wybierania szczeniaka który najlepiej wpasuje się w naszą sytuację domową. (On czy Ona – samiec czy suczka Labradora – co wybrać i dlaczego?)
Zachowanie kota
Ponadto nie wszystko będzie zależało tylko i wyłącznie od Labradora.
Zachowanie kota, jego doświadczenia z psami oraz charakter będą również miały wpływ na relację z naszym psem.
Jeśli nasz kot nie miał styczności z psami (chociażby naszych znajomych bądź bliskiej rodziny czy sąsiadów) oraz nigdy nie nauczył się dzielić swojego domu z innymi zwierzętami to może być bardziej powściągliwy bądź agresywny w stosunku do szczeniaków Labradora (nawet tych sympatycznych i grzecznych).
Koty również maja swój charakter i z pewnością będą wolały unikać niepotrzebnych chwil spędzanych w towarzystwie psów dlatego jeśli Twój kot nie będzie okazywał ochoty na przebywanie z psem nie należy go do tego zmuszać.
Przyzwyczajenie Labradora i kota do wspólnego życia powinno być płynnym i naturalnym procesem w którym Ty, jako właściciel obu zwierzaków, bierzesz aktywny udział tylko wtedy gdy zachowanie jednego bądź drugiego zwierzaka przekracza dopuszczalne granice bezpieczeństwa i dobrego wychowania.
Labrador i kot – czego unikać
A więc na co zwrócić uwagę i czego zabronić naszemu szczeniakowi podczas jego wspólnych chwil z kotem?
Mowa ciała psów różni się od mowy ciała kotów.
Nawet jeśli nasz szczeniak Labradora ma szczere chęci do zabawy jego energiczne podejście do kota może być źle odebrane.
Dlatego warto nauczyć naszego szczeniaka by nie robił pewnych rzeczy które mogą zachęcić kota do nieprzewidywalnego zachowania.
Labrador nie powinien biegać za kotami
Po pierwsze przypilnuj by Twój szczeniak nie ganiał za kotami.
Koty nie odbierają ścigania jako zabawy i łatwo się denerwują kiedy czują, że ktoś bądź coś je ściga.
W takich wypadkach nawet spokojne koty mogą pokazać swoją ciemniejszą stronę i zaatakować psa.
Dlatego od samego początku powinno się zwracać uwagę swojemu szczeniakowi by nie ścigał kotów odwracając jego uwagę i trenując polecenie „zostaw” lub „nie” (jak nie raz wspominałem moje ulubione polecenie które będzie przydatne w wielu sytuacjach).
Labrador nie powinien szczekać na koty
Kolejną rzeczą której trzeba przypilnować to to by nasz Labrador nie szczekał na koty, szczególnie w bliskiej odległości (na przykład przebywając w jednym pokoju).
Szczekanie to naturalne zachowanie psów ale najlepiej nauczyć swojego szczeniaka by ograniczył szczekanie w domu, a już w szczególności szczekanie na domowników oraz inne zwierzęta które posiadamy.
Głośne i niespodziewane szczekanie może łatwo zdenerwować kota który będzie szukał sposobu ucieczki z danego miejsca nawet jeśli droga będzie prowadzić przez naszego psa.
Labrador nie powinien rzucać się na koty
Trzecią rzeczą którą należy przypilnować to zachowanie polegające na rzucaniu się na koty w formie zabawy.
W taki sposób szczeniaki bawią się ze sobą więc nic dziwnego, że gdy widzą nieznajomego kota starają się zaangażować go do gry właśnie w taki sposób.
Niestety koty nie odbierają tego typu czynności jako zabawy a raczej jako nieznośne zachowanie od którego wolą się trzymać z daleka.
W skrajnych przypadkach mogą agresywnie reagować na zachowanie naszego psa który stara się „zaprosić” kota do gry.
Niestety może się to źle skończyć zarówno dla psa jak i kota więc tego typu zachowanie powinno być od razu eliminowane.
Trzymaj kocia kuwetę i jedzenie z dala od Labradora
Labradory mogą mieć tendencję do wyszukiwania każdego nawet najmniejszego kawałka jedzenia, co może powodować, że będą zaglądać do kociej miski każdego dnia.
Ponadto, Labradory ze swoją genetyczną skłonnością do jedzenia mogą od czasu do czasu zaglądać do kuwety kota by sprawdzić czy nie ma tam czegoś do jedzenia.
Jest to oczywiście odrażające dla nas ludzi, ale Labradory mają skłonność do koprofagii (więcej na ten temat opisałem tutaj) dlatego najlepiej jest znaleźć wysoko położone miejsce (na przykład na blacie stołu,) gdzie kot będzie mógł jeść w spokoju, bez obecności psa.
Kuwetę najlepiej ustawić tak by pies nie mógł się do niej dostać bądź zakupić rodzaj kuwety które są zaprojektowane tak, że pies nie będzie w stanie dosięgnąć zawartości w kuwecie.
Trzeba pamiętać, że kot też ma swoje wymagania i by utrzymać swój dom w harmonii należy te wymagania spełnić.
Nasz kot tak jak nasz pies, powinien mieć spokojne i ciche miejsce do jedzenia, spania oraz do toalety.
Labrador i kot – ankieta właścicieli Labradorów
Ja nigdy nie miałem problemów z moimi psami oraz kotem którego mam.
Od kiedy pamiętam, żyły ze sobą w zgodzie, szanując siebie nawzajem.
Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego chciałem zapytać tych którzy mają i Labradora i koty aby wypowiedzieli się na ten temat. Jak to jest u was?
Czy wasze Labradory żyją w zgodzie z kotami czy też nie?
Wyniki ankiety widać poniżej, a zagłosować w niej możecie tutaj!
Znajdź Labradora dla Siebie
lub sprawdź Gdzie kupić Labradora