Czy Labradory nadają się do kojca? Wady, zalety i doświadczenia

kojec dla labradora

Decyzja o tym, czy kojec jest odpowiednim rozwiązaniem dla naszego Labradora, wymaga rozważenia zarówno jego zalet, jak i wad.

W końcu kojec bądź klatka to narzędzie które odpowiednio używane może być pomocne w czasie treningu posłuszeństwa i czystości naszego Labradora.

Niestety wiele osób nie patrzy na to z tego punktu widzenia i koncentruje się bardziej na negatywnych aspektach klatek spisując je z góry na straty.

Jeśli jednak zastosujemy kojec w odpowiedni sposób i nie będziemy go wykorzystywać do trzymania psa w samotności na długie godziny to z pewnością przyda nam się on w różnych sytuacjach zarówno w domu jak i na dworze.

Najpierw jednak omówmy wady i zalety domowych kojców dla Labradora.

Kojec dla Labradora – wady i zalety

Zacznijmy nasze przemyślenia od zalet korzystania z kojca lub klatki.

Zalety

Zapewnia bezpieczeństwo

Po pierwsze kojec zapewnia naszemu Labradorowi (w szczególności szczeniakowi) pewną dozę bezpieczeństwa (a przynajmniej uczucia bezpieczeństwa i schronienia). Jest to również zaletą dla nas gdy nie ma nas w domu a chcemy się upewnić, że nasz pies jest bezpieczny.

Kojec jest szczególnie przydatny gdy mamy szczeniaka Labradora do 9-12 miesiąca życia który nadal uczy się co wolno a czego nie wolno.

Ponadto, kojec może być wykorzystany jako bezpieczne miejsce do snu, zabawy, treningu i odpoczynku.

Ułatwia trening czystości

Ponadto, kojce mogą być pomocne w treningu czystości, szczególnie u szczeniąt, które uczą się, gdzie mogą, a gdzie nie mogą załatwiać swoich potrzeb.

Naturalnie psy starają się nie załatwiać swoich potrzeb blisko swojego posłania więc można ten instynkt wykorzystać ucząc swojego Labradora gdzie poprawnie chodzi się na toaletę, rozstawiając matki poza klatką a następnie oddalając je w stronę drzwi wejściowych aż do momentu gdy nasz Labrador będzie załatwiał się na podwórku.

Zapewnia osobistą przestrzeń dla psa

Kojec może służyć jako osobista przestrzeń dla psa, w której może odpoczywać, bawić się, relaksować czy po prostu spędzać czas gdy potrzebuje chwili spokoju.

Mój pies często szedł do swojej klatki (która zawsze, albo prawie zawsze była otwarta) gdy dostawał kawałek gryzaka i tam sobie go jadł, tak by mu nikt nie przeszkadzał.

Pomaga w treningu posłuszeństwa

Klatka czy kojec mogą doskonale posłużyć do ćwiczeń i treningu psa.

Możemy wykorzystać klatkę do treningu posłuszeństwa ucząc naszego szczeniaka poleceń „zostań”, albo „na miejsce” oraz do treningu czystości.

Jest wiele ćwiczeń przy których możemy wykorzystać kojec jako miejsce docelowe lub pomocne do treningu.

Ułatwia transport i podróże

Kolejną zaletą klatki jest możliwość wykorzystania jej do transportu psa gdy jest to potrzebne.

Krótkie wyjazdy do weterynarza czy dłuższe wycieczki na wakacje mogą stanowić problem gdy mamy małego psa.

Przygotowanie samochodu do bezpiecznego przewozu psa bez klatki też wymaga trochę wysiłku.

Trzeba zakupić odpowiednie szelki oraz specjalny pas którym przypniemy psa. Klatka jest o wiele bardziej praktyczna i wygodna w użyciu. Sprawia również, że nasz pies może odpocząć podczas podróży.

Wspiera adaptację w nowym otoczeniu

Jeśli pies jest przenoszony z jednego miejsca na drugie i korzystał już z klatki, to sama obecność klatki którą zna i w której śpi albo bawi się może pomóc mu w adaptacji do nowego otoczenia.

Ułatwia kontrolę psa w niespodziewanych sytuacjach

Ostatnią zaletą jest zwyczajna pomoc w momentach gdy potrzebujemy zabezpieczyć psa w różnych domowych sytuacjach.

Są to sytuacje dnia codziennego których jest wiele. Dla przykładu gdy wnosimy rzeczy do mieszkania i trzymamy otwarte drzwi, gdy prowadzimy remont i w mieszkaniu kręcą się nieznani robotnicy albo gdy mamy sytuację awaryjna i chcemy by pies nie przeszkadzał nam w rozwiązywaniu problemu.

W takich momentach można poprosić psa by spędził kilka chwil w klatce na uboczu pozwalając nam na rozwiązanie naszych nieoczekiwanych spraw.

No dobra, mamy opisane zalety kojców to teraz przejdźmy do wad.

Wady

Ogranicza poruszanie się psa

Oczywistą oczywistością jest to, że w kojcu pies nie może się zbyt wiele ruszać (to też zależy od wielkości kojca) Długotrwałe przebywanie w klatce bardzo ogranicza możliwość ruchu dla psa, co w dłuższej perspektywie będzie prowadzić do problemów z nadwagą, mięśniami i stawami.

Psy muszą mieć miejsce na to by zmienić pozycję podczas leżenia, czy przejść się tak jak my by rozprostować nogi.

Zmniejsza kontakt z nami i innymi zwierzętami domowymi

Zostawiając swojego Labradora w kojcu ograniczamy jego możliwości interakcji z nami oraz z innymi zwierzętami które są w pobliżu.

Brak interakcji z ludźmi i innymi psami może negatywnie wpłynąć na psy tak towarzyskie jak Labradory. Dlatego nie wolno zostawiać swojego psa w kojcu samotnie przez długi czas.

Może prowadzić do znudzenia i frustracji

Ograniczając przestrzeń swojemu Labradorowi przez dłuższy czas możesz spowodować u niego nudę i frustracją. To z kolei prowadzić będzie do niepożądanych nawyków, takich jak nadmierne szczekanie, gryzienie przedmiotów, gryzienie klatki, wycie, nadmiernej euforii gdy się pojawisz czy lęku gdy wychodzisz.

Może prowadzić do szczekania i wycia

Te problemy są powiązane nie do końca z kojcem ale z długością czasu jaki pies jest zmuszony spędzać w klatce.

Jeśli zostawiamy naszego Labradora na zbyt długi czas samotnie w klatce, to z nudów i z chęci przyciągnięcia czyjejś uwagi może on nauczyć się wyć bądź szczekać w nadmiarze.

Problemy z socjalizacją

Podobnie może być gdy pies spędza zbyt dużo czasu bez kontaktu z innymi psami bądź ludźmi samotnie w klatce.

Sprawi to, że taki pies nie nauczy się odpowiedniej etykiety i zachowania wobec innych psów i ludzi co będzie się za nim ciągnęło przez całe jego dorosłe życie.

Takie psy mogą być bardziej agresywne i nieufne wobec innych zwierząt.

Problemy z dostosowaniem się do życia w domu

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w kojcu sprawi również, że pies nie nauczy się jak poprawnie zachowywać się w domu albo ta nauka zajmie mu więcej czasu.

W każdym domu czy mieszkaniu powinniśmy przyłożyć wage do tego by nauczyć psa co wolno a czego nie. Gdzie może być a gdzie nie chcemy by przebywał. Gdzie może leżeć a gdzie nie.

Zazwyczaj uczymy tego naszego psa poprzez zwykłą codzienna interakcję. Jeśli pies spędza za dużo czasu w kojcu to okazji do korekty jego zachowania mamy mniej niż jest to wskazane.

Brak miejsca w domu bądź na dworze oraz dodatkowe koszty i utrzymanie

No i w końcu koszt zakupu kojca (szczególnie większego rozmiaru) i jego regularne czyszczenie może być uciążliwe zarówno dla naszej kieszeni jak i naszego czasu.

Ponadto, kojce i klatki zazwyczaj są sporej wielkości dla Labradorów więc i miejsce w którym będą stały musi być spore.

Znalezienie odpowiedniego miejsca w mieszkaniu może stanowić problem dla nas i zmniejszyć już i tak niewielki wymiar naszej przestrzeni na jeszcze mniejszy.

A więc znając już zalety i wady klatki dla psów, jaki jest mój ostateczny werdykt. Czy warto inwestować pieniądze w kojec dla psa w domu, a może tylko na dworze?

Ostateczny werdykt: kojec – tak czy nie

Ja od kiedy pamiętam zawsze używałem kojca dla swoich Labradorów. Pomijając fakt, że w moim domu zawsze było wystarczająco dużo miejsca na kojec dla dużego psa, obecność klatki zawsze była przydatna.

Wykorzystywałem ją gdy psy były jeszcze małe a trzeba było zostawić je samotnie w domu na kilka chwil, czy też gdy uczyłem je gdzie się prawidłowo załatwiać.

Wykorzystywałem ją również gdy przychodzili do mniej niezapowiedziani goście bądź robotnicy. Nasze Labradory wykorzystywały ją również jako miejsce do zabawy i odpoczynku.

W połączeniu z domową kamerką internetową którą zakupiłem za kilkadziesiąt złotych był to bardzo dobry zestaw do trzymania pieczy nad naszymi psami szczególnie gdy były młode i niedoświadczone.

Warto tutaj jednak podkreślić, że w moim przypadku z klatek i kojców korzystałem coraz mniej z biegiem czasu. Im starszy stawał się pies tym mniej korzystało się z klatki.

Nasze Labradory zawsze wiedziały jak się zachowywać w klatce kiedy musiały spędzić chwilę samotnie ale nigdy nie spędzały w niej więcej niż dwie godziny.

Ponadto, za każdym razem przed wyjściem wyprowadzałem swoje psy na co najmniej 30-sto minutowy spacer by dać im możliwość załatwienia swoich potrzeb i wybiegania się.

Gdy tylko byłem w domu, kojec zawsze był otwarty tak by pies mógł z niego skorzystać i nauczyć się, że pozostawanie w kojcu to nie jest kara a jedynie jest to jedno z miejsc w których może spać, bawić się i relaksować.

Im starszy pies, i lepiej przystosowany do życia w domu, tym mniej korzystało się z klatki (choć zawsze jest ona dostępna).

Powiem szczerze, że moja praca również pozwalała mi na to by spędzać więcej czasu z psem w domu. To też miało wpływ na fakt zmniejszania czasu jaki nasze psy musiały spędzać w kojcu.

Oczywiście warunki w jakich się mieszka, lokalizacja oraz nasze wymogi, potrzeby i poświęcenie czasowe dla psa zawsze wpłyną na ostateczna decyzję o zakupie klatki. Każdy musi przeanalizować swoją sytuację pod kontem powyżej wymienionych wad i zalet kojców i dopasować je do swojej sytuacji.

Alternatywne rozwiązania dla kojca

Jeśli nadal nie chcecie korzystać z klatki i kojca z jakiegoś powodu to mam kilka pomysłów na inne rozwiązania dla Labradorów które mogą w jakimś stopniu zastąpić kojec.

Adaptacja jednego z pomieszczeń w domu

Jeśli jest to możliwe to możesz wykorzystać jeden pokój w domu – na przykład sypialnię jako miejsce dla Labradora podczas Twoich nieobecności.

Musisz jednak pamiętać by odpowiednio przygotować dany pokój, zabezpieczyć kable i przedmioty które są dla Ciebie ważne tak by nie znalazły się w pysku psa.

Jeśli zapewnisz mu odpowiednią ilość zabawek i wygodne miejsce do spania oraz ograniczenie dostępu do potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów taki pokój może być doskonałą alternatywą dla kojca.

Zapewnienie dodatkowej przestrzeni w domu

Jeśli przestrzeń na to pozwala, można pójść nawet krok dalej i stworzyć specjalną strefę dla swojego Labradora w domu.

Tam Two pies będzie miał dostęp do swoich zabawek, legowiska i wody i jedzenia. Taka strefa może być lepszą alternatywą dla kojca czy jednego pokoju, oferując psu większą swobodę, komfort i możliwość ruchu.

Dodatkowo…

Zabezpieczony ogródek

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogródka czy ogrodu możesz to wykorzystać również pod kątem swojego Labradora. Wystarczy, że zainstalujesz bezpieczne ogrodzenie w wydzielonym miejscu na swojej działce i zapewnisz mu odpowiednie schronienie i dostęp do podstawowych potrzeb.

Takie rozwiązanie jest idealne jeśli masz odpowiednią ilość miejsca na swojej posesji. Musisz jednak pamiętać by spędzać czas ze swoim psem i nie zostawiać go na dworze samego w ekstremalnych temperaturach. Plusy tutaj są też takie, że dostęp do zewnątrz zwiększa różnorodność bodźców i pozwala psu zrelaksować się na łonie natury a nie w domu.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości to możesz spróbować

Współdzielić opiekę

Współpraca ze swoimi sąsiadami lub przyjaciółmi może być w tej kwestii niezastąpiona. Szczególnie gdy ci również maja psa który potrzebuje opieki. Najlepiej gdy oba psy, Twój i Twoich znajomych, są w podobnym wieku gdyż pozwoli im to dorastać, bawić się i odkrywać świat razem. Taka wymiana opieki nie tylko zmniejsza Twoje koszty, ale także zapewnia psom więcej interakcji społecznych i zapewnia olbrzymią dawkę ruchu.

Oczywiście wszystko tutaj zależy od właściciela i jego możliwości finansowych jak i ochoty do pracy. Jednak te rozwiązania są zdecydowanie korzystniejsze dla psa i jego dobrego samopoczucia niż pozostawianie go w kojcu.

Kilka wskazówek jak wykorzystać kojec

Adaptacja Labradora do życia w kojcu wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Poniżej podałem kilka wskazówek, które pomogą Wam w tym procesie, sprawiając, że kojec stanie się dla Twojego psa bezpiecznym i komfortowym miejscem.

  • Krok 1. Poznawanie kojca – Zacznij od zapoznania swojego Labradora z kojcem w sposób pozytywny. Umieść w nim ulubione zabawki lub przysmaki, aby zachęcić go do wejścia i odkrycia nowego miejsca. Początkowo drzwi kojca powinny pozostać otwarte, aby pies mógł swobodnie wchodzić i wychodzić.
  • Krok 2. Krótkie sesje – Rozpocznij od krótkich sesji spędzanych w kojcu a stopniowo zwiększając czas ich trwania aż Twój pies będzie w stanie spędzić w nim odpowiednio długą do Twoich oczekiwań chwilę. Pamiętaj, aby nie używać kojca jako kary. Miejsce to powinno być kojarzone wyłącznie z pozytywnymi doświadczeniami.
  • Krok 3. Komfort i bezpieczeństwo – Upewnij się, że kojec jest wygodny dla Twojego psa. Dostosuj jego rozmiar do wielkości swojego Labradora. Upewnij się, że ma on wystarczająco dużo miejsca do stania, obracania się i wygodnego leżenia. Umieść w nim miękką poduszkę lub odpowiedni materac, aby zwiększyć komfort podłoża oraz zarzuć na kojec koc tak by przyciemnić wnętrze i sprawić, że będzie ono odizolowane od pokoju w którym się znajduje. Tak na wzór małej jaskini.
  • Krok 4. Regularne przerwy – Nawet jeśli Twój Labrador spędza czas w kojcu, regularnie zapewniaj mu przerwy na aktywność fizyczną i towarzyskie interakcje. Pies powinien mieć możliwość biegania, zabawy i kontaktu z ludźmi oraz innymi zwierzętami.
  • Krok 5. Stały harmonogram – Utrzymuj stały harmonogram wyprowadzania psa na spacer i karmienia, nawet gdy korzystasz z kojca. Regularność i przewidywalność pomagają w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa i stabilności.

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.