Labradory są uznawane za jedne z najlepiej pływających psów na świecie. Właśnie dlatego kategoryzowane są jako psy wodne (lub dowodne) w oficjalnych spisach. Labradory i pływanie to dwie nieodłączne rzeczy o których właściciele Labradorów powinni wiedzieć.
Historia Labradorów jest ściśle związana z pływaniem i wodą. Przodkowie Labradorów – Psy Świętego Jana, były cenione za swoje wybitne pływackie zdolności w świecie psów. Wiele lat temu rybacy u wybrzeży Nowej Fundlandii korzystali z ich pomocy, przy wydobywaniu sieci z głębin i połowie ryb.
To między innymi ta wyjątkowa zdolność pływacka przodków Labradorów doprowadziła do rozpowszechnienia tej rasy psów.
Mimo zmieniających się czasów i mniej psów pracujących w rybołówstwie, Labradory nadal są znane ze swojej umiejętności pływania. Dlatego, wiele z nich pełni dziś rolę ratowników wodnych na plażach i kąpieliskach na całym świecie.
W jakim wieku wprowadzać Labradora do wody?
Pływanie i pierwszy kontakt z wodą to dwie różne rzeczy. Dobrym pomysłem jest stopniowe przyzwyczajanie szczeniaka Labradora do wody.
Najpierw powinieneś zapoznać swojego młodego Labradora z wodą. Możesz to zrobić, gdy pies osiągnie czwarty miesiąc życia.
Aby szczenięta zapoznały się z wodą, możesz przygotować dla nich płytką kąpiel w ogrodzie. Możesz wykorzystać mały basen dla dzieci bądź zwykłą miskę.
Woda nie powinna być zbyt głęboka, tak aby szczenięta nie mogły podczas niej pływać a jedynie zamoczyć łapy.
Kiedy już będą zaznajomione z wodą i nie wykazują lęku ani niechęci przed wodą, możesz zabrać je na pierwszą lekcję pływania.
Pierwsza lekcja pływania
Przed rozpoczęciem pływania pozwól szczeniakowi zbadać wodę. Powinna być płytką, łatwo dostępną z brzegu, w miarę ciepła i bez przeszkód na powierzchni (zarośla) lub pod wodą (głęboki muł).
Gdy znajdziesz odpowiednie miejsce spróbuj zachęcić swojego szczeniaka, by wszedł do wody chociaż do łokci.
Jeśli masz więcej niż jedno szczenię, pozwól im razem zbadać wodę. Szczeniaki mogą czuć się bardziej swobodnie i skłonne do zabawy w grupie, niż gdy są oddzielone od rodzeństwa.
Gdy szczeniak będzie zaznajomiony z otoczeniem, najprawdopodobniej sam spróbuje popływać. Jeśli nie chce tego zrobić za pierwszym razem, nie naciskaj. Zachowaj cierpliwość i spróbuj ponownie za chwilę.
Labradory to psy które mają pływanie w genach, więc szybko powinny spróbować swoich sił w wodzie. Warto jednak zapamiętać, że pomimo tego, że większość Labradorów uwielbia pływać, niektóre z nich mogą mieć mniejszy pociąg do wody i pływania.
Warto dodać, że jeśli szczenię nie miało styczności z wodą w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, przyzwyczajenie się do niej może zająć mu więcej czasu oraz może to wymagać więcej cierpliwości od jego właściciela.
Gdzie najlepiej zabrać Labradora na pływanie
Labradory doskonale czują się w różnych środowiskach wodnych. Idealne miejsca do pływania dla Labradorów to spokojne jeziora, łagodne rzeki oraz wyznaczone plaże dla psów wzdłuż wybrzeża.
Słodkowodne jeziora często oferują dużo miejsca dla tych energicznych psów do aportowania, zabawy i pływania bez ryzyka silnych prądów i przeszkód na powierzchni wody.
Łagodne rzeki, z lekko płynącą wodą, stanowią nieco większe wyzwanie, ale mogą być dobrym doświadczeniem dla Labradora, zwłaszcza w gorące dni.
Nadmorskie obszary z wyznaczonymi plażami dla psów są również dobrą opcją, ponieważ przypływ i odpływ fal mogą być zarówno stymulujące, jak i zabawne dla naszego Labradora.
Jednak ważne jest, aby przede wszystkim zapewnić swojemu Labradorowi bezpieczny obszar do pływania, unikając miejsc z silnymi prądami, ostrych skał lub obszarów znanych z wysokiej i gęstej wegetacji.
Ponadto zawsze należy nadzorować swojego Labradora podczas pływania i stopniowo wprowadzaj go do nowych zbiorników wodnych, aby zapewnić mu pozytywne i bezpieczne doświadczenie.
Jak długo może pływać Labrador?
Pływanie jest zabawą dla większości Labradorów, ale pojawia się pytanie: jak długo Labradory mogą pływać?
Warto pamiętać, że psy działają instynktownie i jeśli ich nie zatrzymasz, często będą pływać do momentu, aż się całkowicie „wypompują”.
Retrievery zostały wyhodowane do aportowania przedmiotów (także z wody) i będą kontynuować tę czynność, dopóki nie wyczerpie się ilość przedmiotów do przyniesienia.
Psy nie myślą logicznie, więc jeśli będziesz rzucać swojemu Labradorowi zabawkę, to będzie on za nią biegł za każdym razem, aż do upadłego.
Dlatego ważne jest, aby planować sesje pływania i pozwalać swojemu Labradorowi pływać maksymalnie 20-30 minut podczas jednej sesji.
Dzięki temu Twój Labrador będzie się dobrze bawić w wodzie, ale nie będzie po pływaniu kompletnie wyczerpany.
Ponadto zawsze obserwuj swojego Labradora, gdy jest w wodzie. Niektóre psy lubią pływać wzdłuż brzegu, robią krótkie okrążenia i bawią się blisko Ciebie. Inne wolą oddalić się od plaży i wypłynąć na głęboką wodę.
Obserwując swojego psa i ucząc go podstawowych zasad posłuszeństwa, możesz dbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie.
Jeśli obawiasz się skutków długotrwałego pływania swojego psa, możesz zaopatrzyć go w kamizelkę ratunkową dla psów. To świetny sposób, by chronić go przed niebezpieczeństwem, zwłaszcza gdy oddala się od brzegu.
Czy pływanie jest dobre dla Labradorów?
Pływanie to nie tylko świetna zabawa dla naszych psiaków, ale też cudowna „rehabilitacja” dla ich stawów i mięśni.
Pływając, pies rozwija mięśnie w całym ciele i utrzymuje szczupłą sylwetkę, co chroni go przed zbędnymi kilogramami. Pomyśl o tym jak o psim fitness z naturalnym chłodzeniem.
Ponadto, pływanie sprawia, że krew psa krąży szybciej, co dotlenia organy i korzystnie wpływa na jego organizm.
Jeśli Labrador ma kłopoty z bolącymi stawami to pływanie przyniesie mu prawdziwą ulgę i pomorze wzmocnić jego mięśnie. Wysiłek fizyczny w wodzie odciąża stawy, dzięki czemu mogą one pracować swobodniej, a jednocześnie wspomaga produkcję płynu stawowego który ułatwia ich pracę.
A w te upalne, letnie dni? Cóż, dla psa skok do wody to jak dla nas zimny napój z lodem. Dlatego podczas letnich miesięcy warto znaleźć zacienione miejsce z dostępem do wody i zaoferować swojemu Labradorowi chłodzącą kąpiel.
Czy Labradory mogą pływać w zimnej wodzie?
Labradory świetnie radzą sobie w wodzie, ale nie każde środowisko wodne jest dla nich bezpieczne, a zbyt zimna woda może przysporzyć problemów.
Pomimo tego, że Labradory potrafią pływać w chłodnej wodzie, może to narażać je na różne problemy zdrowotne. Podobnie jak ludzie, psy mogą doświadczyć hipotermii, jeśli zbyt długo przebywają w zimnej wodzie.
Objawami hipotermii u psów mogą być dreszcze, apatia czy spowolniony puls.
Hipotermia jest poważnym schorzeniem, które bez interwencji weterynarza może prowadzić do śpiączki, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci psa.
Pływanie w zimnej wodzie to również jedna z głównych przyczyn tzw. „Syndromu Zimowego Ogona” u psów. Stanu, w którym mięśnie ogona psa ulegają uszkodzeniu, powodując jego zwis. Chociaż zazwyczaj nie jest to poważny stan z czasem ustępuje, może być dla psa nieprzyjemny i bolesny.
Jeśli planujesz kąpiel psa w chłodnej wodzie, ogranicz ją do 5-10 minut, robiąc przerwy między kolejnymi zanurzeniami.
W przypadku jeśli Twój Labrador ma problemy zdrowotne, pływanie w chłodnej wodzie jest zdecydowanie odradzane.
Zanim pozwolisz swojemu psu skoczyć do jeziora czy rzeki, warto sprawdzić, jak zimna jest woda. Nie chcesz narażać swojego Labradora na zbyt duży szok termiczny. Jeśli na dworze jest ciepło, ale woda wciąż jest zimna (np. wczesną wiosną), duże różnice temperatur mogą nie być korzystne dla Twojego Labradora.
Kiedy woda jest za zimna dla Labradora do pływania?
Labradory mają pływanie we krwi i są bardziej wytrzymałe w wodzie niż inne rasy psów, które nie są tak przyjazne wodnym środowiskom. Niemniej jednak również Labradory mają swoje granice wytrzymałości i siły.
Dobrym wyznacznikiem jest zasada, że psy nie powinny pływać w wodzie, której temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza.
Gdy temperatura przekroczy 10 stopni, Labrador może spokojnie wejść do wody i popływać. Mimo to, zawsze pilnuj swojego psa i nie pozwól mu przebywać w wodzie zbyt długo.
Dzięki gęstej sierści i dużym rozmiarom Labradory są bardziej odporne na niskie temperatury wody niż inne, mniejsze psy.
Psy o cienkiej sierści (np. charty), mające mniej tłuszczu (mniejsze rasy) czy rasy nieprzystosowane do pływania (np. bokser czy buldog) będą miały trudności w wodzie o temperaturze zbliżonej do 10 stopni Celsjusza.
Ważne jest więc, aby obserwować swojego psa i decydować, czy woda jest odpowiednia do pływania, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje i ogólny stan zdrowia swojego psa.
Czytaj dalej
Czy Labradory dużo linieją i jak sobie z tym poradzić?
Jak zapewnić swojemu Retrieverowi odpowiednią ilość snu – kilka sprawdzonych porad
Kiedy zacząć i jak trenować szczeniaka labradora?
Jak dbać o sierść labradora – poradnik i wskazówki
Poszczególne fazy w rozwoju labradorów i golden retrieverów