Dlaczego Labradory gubią sierść (tak bardzo) i czy to normalne?

Labradory znane są z obfitego linienia, co dla wielu właścicieli stanowi nie lada wyzwanie. Pojawia się zatem pytanie: dlaczego Labradory gubią sierść w tak dużych ilościach?

Sekret, tkwi tutaj w dwuwarstwowej sierści Labradorów. Sierść ta pełni istotną rolę w ochronie Labradorów przed zimnem, wilgocią i zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Aby sierść mogła efektywnie spełniać swoją funkcję, musi regularnie się odnawiać, co oznacza zrzucanie starych włosów i przyrost nowych.

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy zobaczmy jakie są…

Potencjalne przyczyny gubienia sierści u Labradorów

Labradory to psy o wyjątkowo gęstej sierści. Ich sierść spełnia istotne funkcje ochronne zarówno na lądzie jak i w wodzie. W końcu, Labradory były hodowane do życia na zewnątrz, w warunkach (co by nie powiedzieć) dosyć surowych.

To sprawiło, że Labradory muszą „wymienić” swoją sierść od czasu do czasu, by utrzymać tą zewnętrzną warstwę ochronną w jak najlepszym stanie. Proces ten nazywamy linieniem.

Niestety, Labradory linieją często i intensywnie.

Aby zrozumieć, dlaczego Labradory gubią sierść w większym stopniu niż inne rasy, warto poznać budowę sierści Labradorów.

Dwuwarstwowa sierść

Labradory posiadają charakterystyczną, dwuwarstwową sierść, składającą się z:

  • Podszerstka: Miękka i gęsta warstwa wewnętrzna, która chroni psa przed zimnem i wilgocią. Podszerstek działa jak izolacja termiczna, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Właśnie ta warstwa intensywnie linieje, szczególnie w okresach sezonowej zmiany sierści.
  • Włosa okrywowego: Zewnętrzna warstwa sierści, która jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych. Chroni przed wodą i brudem, co jest szczególnie ważne dla Labradorów, które były pierwotnie hodowane jako psy pracujące, często w trudnych warunkach pogodowych.

Ta dwuwarstwowa struktura sprawia, że Labradory gubią więcej sierści niż psy z jednowarstwowym futrem.

Sezonowe linienie

Jednym z najbardziej zauważalnych czynników wpływających na gubienie sierści u Labradorów jest sezonowe linienie, które występuje wiosną i jesienią.

Proces ten jest naturalnym mechanizmem przygotowującym psa na zmieniające się warunki pogodowe.

  • Wiosenne linienie: Wiosną Labradory zrzucają grubą warstwę podszerstka, którą zgromadziły na zimę. W tym okresie gubienie sierści może być szczególnie intensywne, gdy pies pozbywa się nadmiaru futra, aby lepiej radzić sobie z rosnącymi temperaturami.
  • Jesienne linienie: Jesienią Labrador przygotowuje się na zimniejsze dni, zmieniając sierść na bardziej gęstą i ciepłą. Zewnętrzna warstwa włosa okrywowego staje się bardziej odporna na wilgoć i zimno, a podszerstek jest odbudowywany, co również wiąże się z okresowym wypadaniem włosów.

Podczas tych okresów linienia właściciele Labradorów mogą zauważyć znacznie większą ilość sierści na meblach, ubraniach i w domu. Nie jest to jednak powód do zmartwienia.

Pozostałe powody linienia

Chociaż sezonowe linienie i struktura sierści są naturalnymi przyczynami gubienia sierści, występują inne przyczyna dla których Labrador może gubić nadmiernie swoją sierść.

Do takich przyczyn możemy zaliczy:

Reklama
  1. Stres
  2. Alergie
  3. Pasożyty
  4. Problemy hormonalne
  5. Infekcje skórne
  6. Dieta i niedobory pokarmowe

Jak radzić sobie z gubieniem sierści u Labradora?

Gubienie sierści to coś, z czym każdy właściciel Labradora musi się zmierzyć, czy chce, czy nie. Takie są uroki posiadania Labradora.

Na szczęście są proste sposoby, żeby trochę ograniczyć linienie u tych psów.

Najprostsza metoda?

Regularne szczotkowanie.

Labradora warto czesać 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie.

Jaka szczotka?

Najlepiej skorzystać ze szczotki potocznie nazywanej „slicker”. Takich szczotek jest pełno, i z pewnością znajdziecie taką szczotke w każdym lokalnym sklepiej zoologicznym.

Inna opcją jest „furminator”. Te szczotki to najprawdopodobniej najlepsze narzędzia do pielęgnacji sierści psów typu retriever (i innych psów też). Szczotki firmy FURminator radzą sobie z martwą sierścią i podszerstkiem zdecydowanie najlepiej i wszystkim zdecydowanie polecam taką szczotkę.

Dzięki tym korzystaniu z tych szczotek mniej włosów zostaje w domu, a pies (i ty) poczujecie się o niebo lepiej.

Kąpiele

Kolejnym etapem są kąpiele.

Kąpiele są ważne, ale nie za często.

Zbyt częste mycie wysusza skórę, co może prowadzić do większego wypadania sierści u psów (szczególnie tych starszych).

golden retriever pielęgnacja sierści

Kąp psa co 1-3 miesiące, używając szamponów nawilżających z naturalnymi olejkami.

To pomaga skórze w procesie regeneracji. Po kąpieli dobrze jest wysuszyć psa ręcznikiem lub suszarką z chłodnym powietrzem.

Dieta

Reklama

Na koniec pozostaje odpowiednia dieta.

Labradory potrzebują białka i zdrowych tłuszczów, zwłaszcza Omega-3 i Omega-6.

Jeśli karma tego nie zapewnia, warto rozważyć zakup dodatkowych suplementów, np. z olejem z ryb.

Dobra dieta poprawi stan sierści i zmniejszy linienie u większości psów.

Kiedy udać się do weterynarza?

Wypadanie sierści u Labradorów to naturalny proces, zwłaszcza w okresach sezonowego linienia.

Jednak są momenty, w których nadmierne wypadanie sierści może wskazywać na problem zdrowotny naszego labka.

Dlatego warto zwrócić uwagę na następujące sytuacje i na ich podstawie zdecydować czy aby nie warto zabrać naszego psiaka do weterynarza.

Łysiejące plamy na skórze

Jeśli zauważysz, że Twój Labrador ma wyraźne obszary z przerzedzoną sierścią lub łysiejące plamy na swoim ciele, może to być sygnał infekcji skórnej lub alergii.

Mogą one wskazywać na problemy takie jak grzybica lub choroby hormonalne, np. niedoczynność tarczycy.

Swędzenie i częste drapanie

Nadmierne wypadanie sierści w połączeniu z częstym drapaniem, lizaniem lub gryzieniem skóry może świadczyć o alergii lub obecności pasożytów.

Pasożyty, np. pchły, nie tylko wywołują dyskomfort u psa, ale mogą również powodować wtórne infekcje skórne.

Dlatego też warto zawsze od czasu do czasu odrobaczać swojego Labradora czy to przez tak zwany spot-on (krople na skórę) czy przez specjalną obroże lub tabletki.

Zmiany w strukturze skóry lub sierści

Jeśli sierść Labradora staje się matowa, sucha, krucha lub zauważysz zmiany w strukturze skóry, warto skonsulotwac się z weterynarzem.

Zaczerwienienia, łuszczenie się skróty, nadmierna tłustość lub zmiana koloru skóry może świadczyć o niedoborach pokarmowych, problemach dermatologicznych lub zaburzeniach hormonalnych u psa.

W takich sytuacjach możemy również porozmawiać z groomerem który może pomóc nam w identyfikacji przyczyny problemu.

Nieprzyjemny zapach skóry

Nieprzyjemny zapach skóry, który nie ustępuje po kąpieli, może być oznaką infekcji bakteryjnej lub grzybicznej.

Reklama

W takich przypadkach, sierść często wypada w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej zaatakowana, i potrzebne są odpowiednie leki przepisane przez weterynarza.

W mniej pilnych sytuacjach, można przestudiować ten artykuł by dowiedzieć się jak poradzić sobie z przykrym zapachem naszego Labradora.

Zmiana apetytu i poziomu energii

Zwiększone wypadanie sierści, połączone z objawami ogólnego złego samopoczucia, takimi jak zmniejszony apetyt, utrata masy ciała, zmiany w zachowaniu lub letarg, może sugerować poważniejsze problemy zdrowotne.

W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej szukać pomocy weterynarza.

Znajdź Labradora dla siebie

lub sprawdź gdzie adoptować Labradora

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.