Gdzie kupić Labradora w Polsce – wyczerpujący przewodnik

gdzie kupić labradora w Polsce przewodnik

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić Labradora w Polsce, to trafiłeś w dobre miejsce.

Poszukiwanie szczeniaka Labradora może wydawać się prostsze niż jest to w rzeczywistości.

Chociaż w Polsce nie brakuje hodowców Labradorów, to możliwość znalezienia dostępnych szczeniąt w pobliżu naszego miejsca zamieszkania może być ograniczona.

Co więcej, prawdopodobnie nie jesteś jedyną osobą szukającą szczeniaka w swoim rejonie, a listy oczekujących często bywają długie.

Dlatego, aby ułatwić Ci poszukiwania, stworzyłem poniższą listę wszystkich miejsc, które warto odwiedzić w poszukiwaniu dostępnych szczeniąt Labradora w Twojej okolicy.

Zacznijmy więc…

1. Od oficjalnych hodowców

Pierwszym, i najpewniejszym miejscem które trzeba odwiedzić szukając szczeniaka Labradora to lista aktualnych hodowców Labradorów w Polsce.

Stworzyłem ją by posegregować hodowle Labradorów na województwa, regiony ZKwP, typy psów oraz na kolory sierści hodowanych psów by ułatwić Wam odnalezienie tego jednego, jedynego psiaka którego szukasz.

mapa hodowli Labradorów w Polsce

Ta lista wraz z interaktywną mapą (na zdjęciu widać jak wygląda) ułatwi Ci w zidentyfikowaniu hodowców Labradorów w Twojej okolicy.

Ponadto pomoże Ci z łatwością odnaleźć hodowcę hodującego konkretny kolor sierści którym jesteś zainteresowany.

Jest to obszerna lista działających hodowców Labradorów na terenie naszego kraju.

Aktualizuję ją bardzo często tak byś nie musiał się martwić czy dany hodowca nadal prowadzi swoją działalność czy też nie.

hodowle labradorów w Polsce przykład
Przykład hodowli Labradorów z pokazanymi kolorami psów hodowanych przez danego hodowcę

Znajdziesz na niej również nazwę hodowli, miejscowość, oraz jeśli dany hodowca posiada stronę internetową link do jego strony.

A więc…

Znajdź Labradora dla siebie

Sprawdź również: Gdzie można adoptować Labradora

2. Poprzez stronę ZkwP

Kolejnym sposobem na odnalezienie dostępnych szczeniaków Labradora jest skorzystanie z wyszukiwarki Związku Kynologicznego w Polsce – dostępnej tutaj.

Pozwoli Ci ona odnaleźć hodowców którzy są w posiadaniu szczeniąt i szukają dla nich nowego domu.

Jest to łatwy i szybki sposób na sprawdzenie którzy, zarejestrowani w ZkwP hodowcy, maja obecnie w posiadaniu szczeniaki Labradorów.

wyszukiwarka zkwp
Tak wygląda wyszukiwarka szczeniąt ZKwP

W wyszukiwarce szczeniąt można wybrać oddział w którym zrzeszony jest hodowca (miasto) co ułatwia znalezienie dostępnych szczeniąt w Twojej miejscowości bądź w jej okolicy.

Niestety nie wszyscy hodowcy zgłaszają swoje nowe mioty do ZKwP więc możliwe, że będziesz musiał skorzystać z …

3. Lokalne oddziały ZKwP

Kolejnym cennym źródłem informacji o dostępności szczeniąt Labradora są sekcje ogłoszeń na regionalnych stronach ZKwP.

Wiele oddziałów Związku Kynologicznego w Polsce posiada dedykowane miejsca na swoich stronach, gdzie hodowcy i właściciele Labradorów (i innych psów) zamieszczają aktualne informacje o dostępnych miotach.

Poniżej przedstawiam listę oddziałów ZKwP, które regularnie aktualizują swoje sekcje ogłoszeń, dodając nowe informacje o szczeniakach tak szybko, jak tylko te stają się dostępne.

Spis ogłoszeń lokalnych oddziałów ZKwP

Zwróć uwagę na te oddziały, jeśli jesteś zainteresowany zakupem Labradora z pewnego źródła i chcesz być na bieżąco z najnowszymi ogłoszeniami.

Jednak jeśli nadal nie znalazłeś szczeniaka dla siebie, to możesz skorzystać z …

4. Wyszukiwarka Look4Dog

Zdarza się, że niektórzy hodowcy nie posiadają ani swojej strony internetowej ani konta na mediach społecznościowych.

W takim wypadku gdy mają w posiadaniu szczeniaki bądź planują nowe mioty mogą oni korzystać z portali społecznościowych gdzie zamieszczają ogłoszenia dotyczące sprzedaży swoich szczeniąt.

Look4dog.com jest właśnie taką aplikacją dedykowaną do wyszukiwania hodowli psów rasowych i dostępnych szczeniaków bądź planowanych miotów.

wyszukiwarka look4dog
Tak wygląda wyszukiwarka Look4Dogs

Głównym celem tej strony, jest stworzenie miejsca, w którym miłośnicy psów mogą łatwo odnaleźć różnorodne rasy oraz nawiązać kontakt z zaufanymi hodowcami, aby z łatwością odnaleźć dostępne szczenięta.

Na tej stronie można znaleźć hodowle różnych ras psów, wśród których są również Labradory i inne retrievery.

Podczas dokonywania zakupu psa z hodowli, która została zarejestrowana na Look4Dog, masz gwarancję tego, że szczeniak pochodzi z wiarygodnego źródła.

Baza danych hodowli na tej stronie, obejmuje hodowle będące członkami takich organizacji jak Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI, American Kennel Club (AKC) oraz The Kennel Club w Wielkiej Brytanii.

6. Z organizacji, fundacji bądź stowarzyszeń adopcyjnych

Następną możliwością jest sprawdzenie organizacji i fundacji które zajmują się adopcją Labradorów.

Są to stowarzyszenia które zajmują się wyszukiwaniem domów dla Labradorów (głównie dorosłych psów) które nie miały szczęścia w swoim życiu i z różnych powodów wylądowały pod skrzydłami tych organizacji.

Tutaj znajdziesz krótką listę takich fundacji, którą będę się starał aktualizować jak najczęściej.

5. Ze schroniska

Jeśli poszukujesz Labradora ale nie musi on być szczeniakiem to możesz zwrócić się w kierunku schronisk dla psów.

Przydatna w tym może być lista schronisk dla zwierząt gdzie możesz odnaleźć porzuconego Labradora który znajdzie u Ciebie swój nowy dom.

Pomimo tego, że szanse odnalezienie Labradora w schronisku są stosunkowo niewielkie, to jeśli już go znajdziesz koszt adopcji takiego psa będzie niewielki w porównaniu z kosztem zakupu psa od hodowcy.

Musisz jednak być świadomy tego, że jest szansa, że pies przygarnięty ze schroniska może okazywać problemy z zachowaniem.

Takie problemy mogą stanowić wyzwanie dla niedoświadczonych właścicieli.

Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat pochodzenia danego psa oraz okoliczności w jakich znalazł się w schronisku.

7. Od indywidualnego sprzedawcy poleconego przez znajomych lub rodzinę – dzikie mioty

Kolejną opcją są mioty przypadkowe od ludzi którzy w jeden bądź drugi sposób znaleźli się w posiadaniu szczeniaków Labradora.

Mogą to być sytuacje niepożądanych i przypadkowych ciąży suczki, bądź dzikie mioty niezrzeszonych w ZKwP entuzjastów lub właścicieli Labradorów.

W takich przypadkach możliwe, że sam będziesz musiał zatroszczyć się o szczepienia i badania zdrowotne swojego nowego szczeniaka.

Ponadto najprawdopodobniej nie dostaniesz dla niego rodowodu, gdyż nie jesteś w stanie udowodnić linii genetycznej z której dany pies pochodził.

Jeśli znalazłeś szczeniaka w takiej sytuacji, ważne jest by być czujnym i przed zakupem sprawdzić czy pies był utrzymany w dobrych warunkach.

Należy również przyjrzeć się zachowaniu szczeniaka oraz poprosić właściciela o wgląd w rodziców szczeniaka (zazwyczaj suczka powinna być przy szczeniakach a ojciec może być niedostępny).

Ponadto, zaufaj swojej intuicji i jeśli coś Ci nie odpowiada, zrezygnuj z zakupu i poszukaj innego szczeniaka.

8. Portale społecznościowe i inne strony online

Od razu chce podkreślić, że ta opcja powinna być ostatecznością.

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie wcześniej opisane metody i nie odniosły one sukcesu, rozważ alternatywę. Odwieź portale społecznościowe lub strony aukcyjne. Są to miejsca, gdzie szczenięta są oferowane po niższej cenie.

Niemniej jednak bądź ostrożny. Takie szczenięta często nie mają potwierdzonego pochodzenia. Brak dokumentów i badań zdrowotnych jest powszechny w tego typu miejscach.

Uważaj też na ogłoszenia z hodowli, które nie przestrzegają standardów hodowlanych.

W takich miejscach, dobrostan psa jest często ignorowany. Priorytetem dla hodowcy jest zysk.

Przyciągająca niska cena to duże ryzyko.

Zamiast tego, warto poczekać i odłożyć środki na zakup szczeniaka z udokumentowanej hodowli. To pozwoli kupić szczeniaka z pewnego źródła.

Ponadto, zapobiegniesz w ten sposób problemom zdrowotnym i behawioralnym, które mogą się pojawić w przyszłości.

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.