Dlaczego Labrador je wszystko z ziemi i jak go tego oduczyć – poradnik

Labrador je śmieci na spacerze

Labradory to psy pełne energii, ciekawości i, co ważne, nieustającego apetytu co sprawia, że maja ogromną tendencję do tycia (co opisałem w artykule zatytułowanym Dlaczego labradory mają tendencje do tycia?).

Wielu właścicieli tych sympatycznych czworonogów z pewnością zetknęło się z sytuacją, gdy podczas spaceru ich pupil z entuzjazmem podnosi z ziemi różne przedmioty, od liści i patyków po bliżej niezidentyfikowane śmieci i zaczyna je jeść.

Dlaczego nasze Labradory mają takie skłonności do szukania pożywienia wszędzie gdzie pójdą i jak możemy je powstrzymać przed takim zachowaniem? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania, oferując praktyczne porady dla tych właścicieli Labradorów którzy maja właśnie ten problem ze swoimi psami (a wiem, że jest Nas wielu).

Dlaczego Labradory jedzą wszystko co napotkają na ziemi?

Na początek przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom dla których Labradory mogą być skłonne do jedzenia wszystkiego co napotkają na swojej drodze.

Jest to ważne ponieważ zrozumienie przyczyny (lub kombinację różnych przyczyn) dla których nasz Labrador zaczyna jeść z ziemi pozwoli nam zadbać o dobór odpowiedniej metody oduczenia lub lepszego kontrolowania tego irytującego instynktu naszego psa.

Genetyczne predyspozycje do bycia głodnym

Naukowcy zbadali geny Labradorów, aby dowiedzieć się, dlaczego tak wiele z nich ma tendencję do nadmiernej chęci jedzenia.

Okazało się, że wiele Labradorów ma mutację w genie POMC. Ten gen jest odpowiedzialny za kontrolę apetytu a raczej za przesyłanie sygnału do mózgu który powinien dać psu znać, że jest najedzony. Ta konkretna mutacja sprawia, że Labrador nie odczuwa pełni nasycenia po jedzeniu. W praktyce oznacza to, że twój Labrador może myśleć, że jest głodny nawet tuż po obfitej kolacji!

To jest trochę jak z ludźmi, którzy zjadają olbrzymią porcję obiadu, a potem patrzą na deser z myślą, że i on się jeszcze zmieści.

Tylko że w przypadku Labradorów ten ciągły apetyt nie ogranicza się tylko do jedzenia. Skoro czują, że są głodne, mogą zacząć żuć i próbować jeść różne rzeczy, od liści na podwórku po zabawki w domu.

Jeśli Twoje buty kiedykolwiek padły ofiarą Twojego głodnego Labradora, teraz wiesz, dlaczego! Ale, żarty na bok, ta skłonność do jedzenia wszystkiego może być niebezpieczna dla Twojego labradora.

W rzeczywistości, Labradory są jednymi z głównych pacjentów weterynaryjnych klinik w przypadkach zatrucia czy konieczności usunięcia ciała obcego z przewodu pokarmowego.

Oczywiście nie każdy Labrador z taką mutacją będzie jadł wszystko co mu wpadnie w łapy.

Środowisko, wychowanie i indywidualna osobowość psa również odgrywają tutaj rolę. Ale wiedza o tej genetycznej skłonności może pomóc właścicielom lepiej rozumieć i zarządzać zachowaniem swojego psa.

Pamiętaj, że choć geny Twojego Labradora mogą wpływać na jego apetyt, odpowiednia opieka i uwaga mogą pomóc w zapobieganiu problemom związanym z jedzeniem nieodpowiednich rzeczy.

Braki w diecie bądź niewłaściwa dieta

Dieta jest kluczem do zdrowia każdego stworzenia. Tak jak my, ludzie, możemy czuć się senni i pozbawieni energii, jedząc jedzenie niskiej jakości, tak samo psy mogą reagować na niewłaściwe pożywienie.

Jeśli Twój Labrador nie dostaje odpowiedniej ilości składników odżywczych, może próbować kompensować to, podnosząc i jedząc rzeczy z ziemi w poszukiwaniu tych brakujących elementów.

To jest tak, jakbyś jadł fast foody przez cały tydzień, a potem nagle miał nieodpartą ochotę na sałatkę lub owoce.

Gdy w diecie psa brakuje pewnych składników, takich jak białko, tłuszcze, witaminy czy minerały, jego organizm zaczyna wysyłać sygnały by dać mu znać o niedoborze. Dlatego Twój pies może zacząć lizać zagipsowane ściany (w poszukiwaniu minerałów) lub szukać śmieci na dworze (by dodać do swojej diety brakujące witaminy). To trochę jak nasze pragnienie czekolady, gdy nam brakuje magnezu – nasz organizm zna sposoby na powiedzenie nam, czego potrzebuje.

Problem z tanimi karmami

Rynek karm dla psów, podobnie jak wiele innych sektorów rynku spożywczego, jest pełen produktów o zróżnicowanej jakości. Niestety, często zdarza się, że producenci w celu obniżenia kosztów produkcji dodają do karm sztuczne wypełniacze. Te substancje zwiększają objętość produktu, ale nie przynoszą żadnych korzyści żywieniowych dla naszych czworonogów. W rzeczywistości, mogą one nawet przyczyniać się do problemów zdrowotnych i behawioralnych.

Słabej jakości karma dla psów może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych

Sztuczne wypełniacze w karmie dla psów to zwykłe składniki o niskiej wartości odżywczej, takie jak zboża, skrobia czy inne produkty uboczne przemysłu spożywczego.

Choć mogą one dodawać karmie tekstury i objętości, nie dostarczają psom niezbędnych witamin, minerałów czy białek, które są kluczowe dla zdrowia psa.

Jeśli zauważysz, że Twój Labrador jest mniej energiczny niż zwykle, szybko się męczy, ma matową sierść lub po prostu wydaje się być głodny pomimo regularnych posiłków, może to być sygnał, że jego dieta nie jest odpowiednio zbilansowana.

Skłonność do jedzenia różnych rzeczy z ziemi może być jego instynktowną próbą znalezienia brakujących składników odżywczych.

Zanim zdecydujesz się na zmianę karmy, warto dokładnie przeanalizować skład pokarmu, który aktualnie podajesz swojemu psu. Szukaj karm z wysoką zawartością mięsa lub ryb jako głównego składnika, unikając tych, które jako pierwszy składnik mają zboża lub skrobię.

Problemy żołądkowe

Gdy Twój Labrador wydaje się mieć kłopoty z trawieniem, może to być objaw braków w jego diecie lub po prostu złego samopoczucia.

W odpowiedzi na te dolegliwości, nasz czworonożny przyjaciel może zacząć podgryzać to, co znajdzie pod łapami, próbując w ten sposób poczuć się lepiej.

Takie jedzenie rzeczy, które zwykle nie trafiają do miski psa, to coś, co nazywamy „picą”. Czasami taki wybór menu może być psim sposobem na walkę z nudnościami czy zgagą.

Nie możemy też zapomnieć o małych mikroorganizmach, które mieszkają w żołądku każdego psa. Są one niezbędne dla prawidłowego trawienia. Jeśli coś zakłóca ich spokojne życie, może to wpłynąć na apetyt i zachowanie naszego pupila.

Jeżeli zauważasz, że Twój Labrador zachowuje się inaczej i podejrzewasz kłopoty z żołądkiem, najlepiej odwiedzić weterynarza. Może on zasugerować odpowiednie badania i doradzić, co zmienić w diecie psa. Czasem wprowadzenie do menu pewnych suplementów czy probiotyków może zdziałać cuda dla dobrostanu naszego zwierzaka.

Kuszące zapachy natury

Labradory, znane z niezwykle wrażliwego zmysłu węchu, są nieodparcie przyciągane do zapachów otaczającego świata. Każdy fragment ziemi, liść, patyk czy niewielki przedmiot może przenosić zapachy, które dla nas są nieodczuwalne, ale dla psa stanowią prawdziwą ucztę sensoryczną.

Kiedy Twój Labrador schyla się, by zbadać i często skosztować coś z ziemi, jest to często odpowiedź na kuszące zapachy natury.

Dla psa, zwłaszcza takiego o potężnych zdolnościach sensorycznych jak Labrador, zapachy te są jak historie opowiadające o tym, co się tam wcześniej działo. Mogą to być zapachy innych zwierząt, resztki jedzenia czy ślady roślin.

Labrador wącha trawę
Labradory uwielbiają bawić się w trawie gdzie zapachów jest od groma.

To, że coś pachnie interesująco, jednak nie zawsze oznacza, że będzie to smaczne lub bezpieczne do jedzenia. Ale dla psa, proces odkrywania świata poprzez węch i smak jest często tak samo ważny, jak dla nas czytanie książki czy słuchanie muzyki.

Chociaż może się to wydawać urocze lub nawet zabawne, ważne jest, by pamiętać o potencjalnych zagrożeniach. Niektóre przedmioty czy substancje mogą być szkodliwe dla Twojego psa. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co Labrador wkłada do pyska, i dbać o to, by miał dostęp tylko do bezpiecznych dla niego rzeczy.

Nuda i ciekawość

Labradory są psami pełnymi energii, ciekawości i z natury są bardzo towarzyskie. Gdy się nudzą, ich naturalna ciekawość może przyjąć formę poszukiwania i konsumowania różnych przedmiotów z ziemi.

Podobnie jak małe dzieci, które poznają świat poprzez dotykanie wszystkiego i wkładanie różnych rzeczy do ust, Labradory używają swojego pyska w podobny sposób. Dla nich to nie tylko sposób na jedzenie, ale także na poznawanie otoczenia.

Gdy Labrador nudzi się w swoim codziennym środowisku, może zwrócić uwagę na kawałki drewna, kamienie, liście i inne przedmioty, które wcześniej byłyby przez niego ignorowane.

Z drugiej strony, nudne środowisko bez odpowiedniej ilości stymulacji może prowadzić do niepożądanych zachowań, takich jak żucie i jedzenie nieodpowiednich przedmiotów. Gdy Labradorowi brakuje zabawek, interakcji z ludźmi lub innych psów, może on szukać sposobów na rozrywkę na własną rękę.

Oczywiście, jedzenie wszystkiego z ziemi nie jest zdrowym ani bezpiecznym zachowaniem dla psa. Dlatego ważne jest, by zapewnić swojemu Labradorowi odpowiednią ilość aktywności fizycznej i umysłowej, tak aby zaspokoić jego naturalną ciekawość i potrzebę eksploracji w bezpieczny sposób.

To może pomóc w uniknięciu wielu problemów związanych z jedzeniem nieodpowiednich rzeczy z ziemi.

Zaburzenie behawioralne

Labradory, choć znane są z ich życzliwości i inteligencji, nie są wolne od potencjalnych problemów behawioralnych. Jedzenie rzeczy znalezionych na ziemi, nawet jeśli nie są one przeznaczone do spożycia, może być objawem zaburzeń behawioralnych, o którym wspomniałem wcześniej, znanego jako „pica”.

„Pica” odnosi się do zachowania, gdzie zwierzęta (i nie tylko) jedzą przedmioty, które nie są jedzeniem. W przypadku psów, takie zachowanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Może to być reakcja na stres, nudę, lęk separacyjny, a nawet niektóre medyczne schorzenia mogą prowadzić do takiego zachowania.

W przypadku Labradorów, które są rasą bardzo energiczną i potrzebującej dużo uwagi, brak odpowiedniej stymulacji fizycznej i psychicznej może prowadzić do szeregu problemów behawioralnych, w tym „pica”.

Gdy Labradorowi brakuje zajęć lub jest pozostawiony samemu sobie na długi czas, może zacząć szukać własnych form rozrywki, co może prowadzić do takiego niezdrowego nawyku.

Oczywiście, konsumpcja niejadalnych przedmiotów jest niebezpieczna dla psa, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak blokady jelit.

Koprofagia

Koprofagia, zjawisko, w którym psy zjadają własne lub cudze odchody, może być dla wielu właścicieli zwierząt trudne do zrozumienia. Nawet Labradory, uważane za jedne z najbardziej uroczych i przyjaznych ras, nie są od niego wolne, a wręcz przeciwnie dosyć chętnie angażują się właśnie w to zachowanie.

W naturze można zaobserwować, że suczki zjadają odchody swoich szczeniąt. Robią to, by utrzymać ich legowisko w czystości i chronić przed potencjalnymi drapieżnikami. Choć nasze domowe psy są dalekie od dzikich warunków, pewne instynkty mogą pozostać.

Jednak nie tylko instynkt może być przyczyną koprofagi. Jeśli w diecie naszego psa czegoś brakuje lub jest ona niewłaściwie zbilansowana, pies może szukać w odchodach pewnych składników odżywczych. Dodatkowo, młode psy, które są naturalnie ciekawe świata, mogą eksperymentować z różnymi rzeczami, które znajdują – w tym także z odchodami.

Nuda również może być przyczyną. W sytuacji, gdy pies ma mało bodźców czy aktywności, może zwrócić się do niecodziennych zachowań, takich jak koprofagia. W niektórych przypadkach psy mogą również zauważyć, że takie działanie przyciąga uwagę ich właścicieli. Nawet jeśli jest to forma negatywnej uwagi, takie jak krzyki, dla psa może to być powód, by kontynuować.

Oczywiście ważne jest, aby nie przegapić kwestii zdrowotnych. Czasami pewne schorzenia lub leki mogą prowadzić do zwiększonego apetytu i niecodziennych zachowań żywieniowych.

No dobrze, to wiemy już jakie mogą być przyczyny poszukiwania i jedzenia wszystkiego co się napatoczy przez nasze Labradory, ale jak temu zaradzić?

Jak powstrzymać Labradora od jedzenia wszystkiego z ziemi – praktyczne porady

Zacznijmy więc od samego początku.

Poniżej podaje kilka metod które sam wykorzystywałem gdy mój Labrador miał skłonności do wyszukiwania i jedzenia pożywienia podczas naszych spacerów.

Pomimo tego, że często się zdarza, że to zachowanie wychodzi na wierzch podczas starzenia się psów (a już na pewno przybiera na sile) to ważne jest by zacząć trenować swojego Labradora od młodości by nie ruszał wszystkiego co znajdzie na swojej drodze.

Zacznij trening od szczeniaka

Kiedy Twój szczeniak trafia do domu, to właśnie ten moment, aby zacząć naukę.

Młode psy, podobnie jak dzieci, są niezwykle ciekawe świata. Ważne jest, aby od samego początku uczyć je, czego mogą, a czego nie powinny dotykać.

Bardzo pomocna w tej kwestii okazuje się komenda „zostaw”. Gdy widzisz, że Twój piesek chce coś podnieść, używaj tej komendy, a potem nagradzaj za posłuszeństwo. Takie pozytywne wzmocnienie sprawia, że pies szybciej się uczy.

Oczywiście, nie możemy zapominać o zabawkach. Labradory są rasą bardzo zabawową i jeśli będą miały wokół siebie odpowiednie akcesoria do zabawy, mniej prawdopodobne jest, że będą chciały bawić się czymś znalezionym na spacerze. Regularne, aktywne spacery także pomogą. Jeśli Twój pies będzie miał okazję wybiegać się i spalić nadmiar energii, będzie mniej skłonny do szukania „przygód” na trawniku czy chodniku.

Niech Cię jednak nie zniechęcają początkowe trudności. Z odpowiednim podejściem, cierpliwością i konsekwencją Twój labrador na pewno zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Karm dobrą karmą

Jednym z kluczowych kroków, które możemy podjąć, aby zmniejszyć chęć naszego Labradora do szukania pokarmu podczas spacerów, jest dbanie o to, co ląduje w jego misce każdego dnia.

Wysokiej jakości karma dla psa to nie tylko gwarancja dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych swojemu Labradorowi. To także sposób na zaspokojenie głodu psa i zredukowanie jego potrzeby poszukiwania dodatkowych „przysmaków” na zewnątrz.

Kiedy pies jest prawidłowo odżywiany, jest bardziej syty i zadowolony, co naturalnie zmniejsza jego zainteresowanie tym, co znajduje na ziemi.

Ekonomiczne karmy, często wypełnione zbożowymi wypełniaczami, mogą nie dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co prowadzi do tego, że pies może czuć się głodny, nawet jeśli zjadł już swoją porcję.

Dlatego warto inwestować w karmy, które są bogate w białko, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i minerały.

Taka karma będzie mieć wyższą cenę, ale długoterminowe korzyści dla zdrowia i samopoczucia psa są tego warte.

Pamiętaj też, aby dostosowywać porcję pokarmu do aktywności swojego psa. Labradory są rasą energiczną i potrzebują odpowiedniej ilości kalorii, ale równie ważne jest, aby nie przekarmiać ich, co mogłoby prowadzić do problemów z nadwagą.

Dowiedz się więcej: Idealna waga labradora – Ile powinien ważyć labrador – tabela i grafik

Nakarm swojego labradora 30-45 minut przed spacerem

Karmienie psa na około 30 minut przed spacerem to świetny sposób, by zredukować jego zainteresowanie tym, co znajduje na ziemi.

Kiedy Labrador ma pełny żołądek, jest mniej prawdopodobne, że będzie chciał coś podnieść i zjeść podczas spaceru. W zasadzie to trochę jak z nami – kiedy jesteśmy najedzeni, mamy mniejszą ochotę na podjadanie przekąsek.

To również może pomóc w przypadku psów, które mają tendencję do szybkiego jedzenia podczas spacerów z powodu lęku lub stresu. Kiedy są najedzone, mogą czuć się bardziej zrelaksowane i pewne siebie, co zmniejsza ich potrzebę tropienia jedzenia.

Oczywiście, warto pamiętać, że po pełnym posiłku, intensywna aktywność fizyczna może nie być dla psa odpowiednia, dlatego spacer powinien być spokojny i bez intensywnych ćwiczeń czy biegania.

Wprowadzenie tego prostego nawyku – karmienia Labradora przed spacerem – może znacząco zmniejszyć ryzyko, że Twój pies będzie podnosił i jadł rzeczy z ziemi.

To niewielki krok dla Ciebie, ale wielka różnica dla komfortu i bezpieczeństwa Twojego czworonoga.

Zabierz na spacer dobrej jakości smakołyki

Labradory, słynące z nieskończonego apetytu i ciekawości, niejednokrotnie stawiają właścicieli w trudnej sytuacji, próbując konsumować różne „skarby” znalezione podczas spacerów. Odwrócenie uwagi psa od takich pokus może być wyzwaniem, ale z pomocą przychodzi prosty trik – wysokiej jakości smakołyki.

Zaopatrzenie się w pyszne, ale zdrowe przysmaki przed spacerem, to świetny sposób, by skupić uwagę swojego Labradora na sobie, a nie na tym, co leży na ziemi.

Kiedy Twój pies zorientuje się, że masz coś lepszego od tego, co może znaleźć na trawie czy chodniku, chętniej skupi się na osobie która go prowadzi.

W dodatku, stosując metodę pozytywnego wzmacniania, uczysz swojego psa, że to właśnie u Twojego boku czekają go prawdziwe rarytasy.

Nagradzaj swojego Labradora dobrej jakości przysmakami by zachęcić go do skupienia swojej uwagi na Tobie

Podczas spaceru, kiedy zauważysz, że Twój Labrador zaczyna się zbytnio interesować czymś na ziemi, wystarczy pokazać mu smakołyk i zachęcić do wykonania prostego polecenia, na przykład „do mnie”.

Nagradzając psa za posłuszeństwo, wzmacniasz waszą więź i uczysz go, że wartościowe rzeczy pochodzą od Ciebie, a nie z podłogi.

Wybór odpowiednich smakołyków jest ważny. Powinny być one atrakcyjne dla psa, ale jednocześnie zdrowe i nie przyczyniające się do nadwagi. Na rynku dostępne są różne przysmaki – od suszonych mięsnych kawałków, przez zdrowe warzywne chipsy. Wystarczy spróbować i znaleźć te które najbardziej przypasują Twojemu Labradorowi.

Ostatecznie, korzystając z metody smakołyków, nie tylko ułatwiasz sobie życie podczas spacerów, ale także tworzysz pozytywne skojarzenia z chwilami spędzanymi na świeżym powietrzu.

Labradory są inteligentne i szybko zrozumieją, że wartość prawdziwych skarbów nie leży na ziemi, ale w rękach ich opiekuna.

Zbieraj odchody po swoim psie

Posiadanie psa, takiego jak Labrador, który ma skłonność do jedzenia wszystkiego, co znajduje na ziemi, może być frustrujące i niebezpieczne dla zdrowia psa. Jednym z powodów, dla których psy mogą się skłaniać do jedzenia rzeczy z ziemi, jest obecność resztek jedzenia czy odchodów innych zwierząt. Dlatego niezwykle ważne jest, aby właściciele psów dbali o to, by zbierać odchody po swoim pupili.

Zawsze zbieraj odchody po swoim psie natychmiast po tym, jak załatwi się na spacerze. Jest to nie tylko kwestia higieny, ale także pomaga unikać pokusy dla Twojego Labradora.

Aby to ułatwić, warto mieć zawsze przy sobie woreczki na odchody lub specjalne chwytaki, które ułatwią ich zbieranie bezpośrednio z ziemi.

W wielu miejscach publicznych dostępne są stacje z darmowymi woreczkami na odchody, więc warto z nich korzystać, jeśli zapomnisz swoich.

Kiedy Twój pies załatwi się na dworze, warto go nagrodzić. W ten sposób będzie kojarzył załatwianie się na dworze z pozytywnym doświadczeniem.

Dodatkowo, uświadamiaj innym właścicielom psów o konieczności zbierania odchodów. Im więcej osób będzie się stosować do tej praktyki, tym mniej pokus na ziemi dla Twojego Labradora.

Nie zapominaj również o środowisku. Odchody psów mogą zanieczyszczać wodę i glebę, dlatego ich zbieranie to nie tylko dbałość o zdrowie Twojego psa, ale także o środowisko.

Czynienie tego rutyną sprawi, że stanie się to dla Ciebie naturalne, a Twój pies szybko zrozumie, czego się po nim oczekuje. Regularne sprawdzanie swojego podwórka lub ogrodu pod kątem odchodów także pomoże w zapobieganiu niechcianemu zachowaniu Twojego labradora.

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.