Curly Coated retriever to niezwykły pies, choć dzisiaj często pomijany przez ludzi szukających psa rasy retriever.
Od pozostałych ras retrieverów różni się swoją niezwykłą, kręconą sierścią. O ich sierści kiedyś nawet usłyszałem żart, że jest jak wełna owcy używana do produkcji czapek na dalekiej Syberii. I prawdę powiedziawszy, wygląda podobnie.
Skąd więc Curly Coated retriever pochodzi? Kim byli jego przodkowie i jakie są początki tej rasy retrieverów? Sprawdźmy.
Skąd pochodzą Curly Coated retrievery
Curly Coated retrievery wywodzą się z Anglii. To tam rasa ta zapoczątkowała swoje istnienie i to tam w mieście Birmingham Curly Coated retrievers zostały po raz pierwszy oficjalnie przedstawione na pokazach psów w 1860 roku.
Angielski klub kynologiczny jako pierwszy również wpisał Curly Coated retrievera do księgi ras psów w 1874 roku. Stało się to zaledwie rok po zapoczątkowaniu tej organizacji w 1873 roku.
Genetyczne pochodzenie Curly Coated retrieverów
Najprawdopodobniej (gdyż nie ma oficjalnie udokumentowanych początków tej rasy) Curly Coated retrievery pochodzą z krzyżowania kilku typów psów: psów dowodnych, angielskich spanieli, irlandzkich spanieli oraz seterów.
W książce Vero Shaw (uznanego i poważanego w tamtych czasach eksperta psów) z 1881 roku (którą możecie znaleźć online tutaj, a rozdział o Curly jest na stronie 487) autor jest pewny, że irlandzkie spaniele dowodne brały udział w tworzeniu rasy Curly Coated retriever.
Psy dowodne są też uważane za przodków „Curly” przez Charles C. Eley w jego książce „The History of Retrievers”.
Bardzo prawdopodobne jest również, że różni właściciele krzyżowali swoje psy z innymi rasami w tym z psami Św Jana z Nowej Fundlandii.
Jest to przypuszczenie, gdyż na przestrzeni lat wielu ekspertów podważało i zaprzeczało niejednej tezie związanej z pochodzeniem Curly Coated retrieverów, do tego stopnia, że dzisiaj nie jest możliwe dokładne odwzorowanie pochodzenia tej rasy psów.
A co z pudlami
Niektóre źródła podają, że w drugiej połowie XIX wieku Curly Coated retrievers były krzyżowane z pudlami. Nawet amerykański klub kynologiczny podaje taką informację na swoich stronach.
Miało się tak dziać by poprawić jakość i właściwości sierści Curly, która była uważana za zbyt luźną i „otwartą” oraz o nieprzyjemnym zapachu gdy jest mokra.
Również wyżej wymieniony Vero Shaw w swojej książce z tamtego okresu twierdzi, że Curly Coated retrievers były skojarzone z pudlami.
Dzisiaj jednak coraz więcej osób twierdzi, że krzyżowanie Curly z pudlami jest mitem i nigdy nie miało miejsca.
Na potwierdzenie swoich słów podają oni wyniki badań DNA (w dzisiejszych czasach są łatwiej dostępne) które, rzekomo pokazują że Curly nie mają w sobie żadnej części z pudla.
Niestety nie udało mi się odnaleźć tych wyników badań o których mowa, dlatego nie mogę się odnieść jednoznacznie do tej kwestii i wam ich przedstawić.
Dodatkowo, argumentują również to, że połączenie Curly z pudlem dla osiągnięcie bardziej zwartej sierści miało by zupełnie odwrotne konsekwencje niż zamierzony cel.
Najprawdopodobniej Curly nigdy nie był masowo krzyżowany z pudlami. Oczywiście mogły się zdarzyć pojedyncze hodowle które angażowały się w tego typu praktyki, lecz nie ma dowodów które by jednoznacznie stwierdzały, że była to praktyka na większą skalę.
Jaki były przyczyny pochodzenia Curly Coated retrieverów
W XVIII i XIX wieku gdy broń palna zaczęła być wykorzystywana coraz częściej do celów myśliwskich i rekreacyjnych, ludzie poszukiwali psów które byłyby zdolne do aportu zwierzyny z podmokłych terenów.
Warto tutaj zaznaczyć, że w tamtych czasach psy były bardziej klasyfikowane na podstawie swoich umiejętności a nie wyglądu. Psy które doskonale aportowały, pomimo odmiennego wyglądu były nazywane aporterami.
To się zaczęło zmieniać dopiero w drugiej połowie XIX wieku gdy specyficzne cechy zewnętrzne psów stały się bardziej pożądane niż do tej pory.
Do tej pory, do pracy psów myśliwskich, wywabiania zwierzyny i aportowania wykorzystywane były psy dowodne, pointery i setery.
Wady dotychczasowych psów aportujących były jednak spore i sprawiały, że powoli wzrastało zapotrzebowanie na psy o lepszych predyspozycjach do aportu i tropienia upolowanej zwierzyny.
Różne hodowle, zazwyczaj trzymane w rękach bardziej zamożnej arystokracji starały się wyhodować idealnego psa który miałby wszystkie pożądane cechy psa myśliwskiego.
Curly był jednym z pierwszych psów który wpisywał się w ten obraz.
W drugiej połowie XIX wieku Curly stały się bardzo popularne jako psy aportujące. Jednak okazało się, że los nie był zbyt łaskawy dla tej rasy a ich przyszłość nie była tak udana jak można się było tego spodziewać.
Rosnące zainteresowanie i popularność Wavy coated retrieverów (dzisiaj nazywanych Flat coated retrieverów) oraz Labradorów wraz z problemami jakie dotykały Curly sprawiły, że ich popularność spadła do krytycznego poziomu a rasa ta nigdy nie odzyskała sympatii i uznania ludzi tak jak to było w początkowych latach jej istnienie.