Jak często i kiedy karmić szczeniaka Labradora – poradnik + grafik

kiedy i jak często karmić szczeniaka labradora

W tym poradniku przedstawiam krótki harmonogram karmienia szczeniaków Labradora w pierwszych 6 miesiącach ich życia.

Od 8 tygodnia w którym najprawdopodobniej przyniesiesz swojego szczeniaka do domu aż do momentu ukończenia przez niego 6 miesiąca życia szczeniaki powinny regularnie dostawać wyznaczoną ilość pożywienia tak by mogły zdrowo rosnąc i rozwijać się.

Jeśli nie jesteś pewny jak często podawać pokarm swojemu szczeniakowi oraz ile razy dziennie to robić to ten poradnik przyjdzie ci z pomocą.

Jak często karmić szczeniaka Labradora

Szczeniaki Labradorów powinny być karmione 4 razy dziennie o tych samych porach każdego dnia.

Pierwszy posiłek

Pierwszy posiłek powinien być podawany z rana po powrocie z porannego spaceru podczas którego szczeniak ma możliwość załatwienie swoich potrzeb i rozprostowania kości po długiej nocy.

W zależności od wieku szczeniaka, poranne spacery będą krótsze bądź dłuższe, ale zawsze powinny być pierwszą czynnością poprzedzającą podanie pokarmu.

Pierwszy posiłek powinien stanowić około 1/5 dziennej dawki karmy wyliczonej na tylnej części opakowania danej karmy.

Po posiłku należy dać młodemu szczeniakowi chwile odsapnąć tak by mógł odpowiednio strawić przyjęty pokarm. Następnie czas na zabawę i poznawanie świata.

Drugi posiłek

Drugi posiłek powinien również być poprzedzony spacerem i lekkim wysiłkiem fizycznym. Ten posiłek powinien być podawany w okolicach południa i on również będzie stanowił 1/5 dziennej dawki zapisanej na opakowaniu.

Po posiłku dajemy naszemu szczeniakowi czas na odpoczynek, sen i możliwość strawienia pokarmu.

Trzeci posiłek

Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych posiłków tak i ten powinien być poprzedzony spacerem i przerwą na toaletę. Ten posiłek powinien być podawany w okolicach godziny 15-stej i tak jak dwa poprzednie będzie on stanowił w przybliżeniu 1/5 dziennej dawki pokarmu.

Również i po tym posiłku dajemy naszemu szczeniakowi kilka chwil na odsapnięcie i odpoczynek by wzmocnić proces trawienia pokarmu i zmniejszyć ryzyko wzdęć i niepotrzebnych problemów żołądkowych.

Czwarty posiłek

Ostatnim posiłkiem dla szczeniaka Labradorów będzie czwarty posiłek. Ten posiłek będzie odrobine większy i będzie stanowić około 2/5 dziennej dawki pokarmu.

Jest on podawany pod koniec dnia by uzupełnić utraconą energię (choć patrząc na szczeniaki to one chyba nigdy nie tracą energii) podczas zabawy i bieganie w ciągu dnia.

Tak jak w przypadku pozostałych posiłków i ten powinien być podany po spacerze. Po posiłku pies powinien dostać czas na odpoczynek i sen, co zapewne w tym momencie dnia przyjdzie naturalnie.

dzienny grafik karmienia szczeniaka labradora

Po posiłkach

Chciałbym tutaj wspomnieć o dwóch rzeczach.

Reklama

Po pierwsze wielu z was będzie się zastanawiać czy nie należy wypuścić psa na toaletę po posiłku.

Młodsze szczeniaki w wieku 8-16 tygodni będą robić siku często, co godzinę lub dwie.

Często również zdarza się, że posiłek czy woda która piją w czasie bądź po posiłku sprawią, że szczeniak będzie potrzebował zrobić siku kilka minut po posiłku. To również pomaga w nauce czystości szczeniaków, ale o tym innym razem.

Oczywiście, w takich przypadkach należy wyprowadzić szczeniaka na siku. Nie jest to jednak odpowiedni czas na dłuższe spacery czy zabawę na dworze.

Po posiłku można zabrać psa na krótką przerwę by zrobił swoją potrzebą i wrócić do domu dając psu chwilę odpoczynku. Następnie można odczekać godzinę i zabrać go na zabawę lub spacer.

Druga kwestia to spanie. Szczeniaki tak samo jak dużo siusiają tak i dużo śpią.

Często zdarza się tak, że w jednej chwili biegają i bawią się a po kilku sekundach leżą na ziemi i smacznie śpią. Nie do końca można przewidzieć kiedy szczeniak będzie spała kiedy nie. Dlatego też, możliwe, że po posiłku szczeniak wcale nie będzie chciał spać wręcz przeciwnie, będzie chciał się bawić.

Mówiąc, że po posiłku powinniśmy dać naszemu szczeniakowi chwilę odpocząć nie mam na myśli zmuszania go do snu (to z czasem przyjdzie naturalnie) lecz zmniejszenie jego aktywności i danie mu możliwości na odpoczynek który poprawi trawienie pokarmu.

Dlatego do 30 – 60 minut po posiłku nie należy specjalnie angażować szczeniaka w gry i zabawy. Odłóżmy bieganie i trening na godzinę po jedzeniu lub na czas przed jedzeniem. Wyjdzie to na zdrowie naszemu szczeniakowi a i jego podejście do treningu będzie inne niż to gdy ma on pełny brzuch.

Kiedy karmić szczeniaka

Warto od samego początku ustalić które godziny będą nam odpowiadać do karmienia psa.

Oczywiście wszyscy mają pracę albo zajęcia domowe i dlatego nasze grafiki będą się różnić. Dlatego też ciężko stwierdzić, że o tej dokładnie godzinie trzeba nakarmić psa.

Czas który podałem powyżej jest przypuszczalny. Jest to przykład. Nic się nie stanie jeśli ktoś wybierze pore karmienia o 6:30 a nie o 7:00. Najważniejsze by zawsze starać się przestrzegać tej samej godziny wprowadzając rutynę w życie naszego psa.

Jaką karma karmić szczeniaka do 6 miesiąca życia

Kupując szczeniaka Labradora od hodowcy dowiesz się jakim pokarmem twój szczeniak był karmiony do tego momentu.

Dobry hodowca może ci nawet przygotować wyprawkę w której skład wchodzić będą pojedyncze przedmioty (zabawki) z zapachem matki bądź rodzeństwa oraz paczkę suchej karmy którą dostawał twój szczeniak do tej pory.

Osobiście, uważam, że najlepiej dla młodego szczeniaka jest jeśli będziemy kontynuować podawanie mu tej samej karmy do 6 miesiąca życia.

Reklama

Zmiana karmy jest oczywiście możliwa, ale nie widzę aż takiej potrzeby by to robić.

Jeśli hodowca z wiedzą i doświadczeniem uważał, że jego szczeniaki najlepiej będą rosnąć na danej karmie dla szczeniąt, to warto kontynuować podawanie tej karmy do czasu gdy szczeniak zakończy 6-ty miesiąc życia.

Po tym czasie możemy zacząć rozglądać się za innymi karmami odpowiednimi dla dorastających psów w przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 2 lat, a później dla dorosłych psów.

Szanowane marki psich pokarmów często maja stworzone karmy dla psów na poszczególnych etapach ich życia więc wystarczy spojrzeć na nazwę producenta karmy i poszukać podobnej dla starszych psów.

Warto również pytać hodowcę od którego zakupujesz szczeniaka o informację na temat karmienia i pokarmu. Jego wiedza na temat różnych pokarmów w powiązaniu ze znajomością rasy powinna być bardzo przydatna w nawigowaniu świata psich karm, których na rynku jest wiele (i nie zawsze są one odpowiednie dla Labradorów).

Do kiedy utrzymywać tą samą dietę

Gdy zakupiliśmy szczeniaka Labradora od hodowcy i wiemy jaką karmą był on do tej pory karmiony, warto kontynuować podawanie tego samego pokarmu przez co najmniej kolejne kilka miesięcy.

Jeśli chcesz zmienić karmę, z jakiegokolwiek powodu (może masz lepszą, bardziej dostosowaną do twojego psa albo z powodów finansowych) należy to zrobić stopniowo. Nową karmę powoli należy mieszać z karmą którą dostawał do tej pory.

PetMed – sugeruje by taką zmianę wprowadzić w przeciągu tygodnia codziennie zwiększając proporcje nowego pokarmu o 10 procent.

Ja osobiście uważam, że im bardziej wydłużymy okres przechodzenia na nowy pokarm tym lepiej dla psa.

Jego żołądek będzie miał więcej czasu na przystosowanie się do nowego pożywienia a przejście będzie bardziej bezproblemowe i delikatne.

Dlatego polecam zmieszanie starej karmy z odrobiną nowej i co kilka dni zwiększać proporcje nowej karmy i zmniejszać ilość starej karmy aż dojdziemy do momentu w którym podajemy tylko nową karmę. Powinno nam to zając 2-3 tygodnie.

Przejście do nowego domu

Czasami może się zdarzyć, że nasz szczeniak który jadł bez problemu w domu hodowcy po przyjeździe do nowego domu zaczyna mieć problemy z jedzeniem.

Może się tak stać gdyż zupełnie nowe środowisko w którym się znalazł sprawia, że psiak wytrącony jest z codziennego rytmu. To co wczoraj było normalną częścią dnia w starym domu, teraz zniknęło i zastąpione zostało innym miejscem, inną miską i innymi okolicznościami z grupą wpatrzonych w niego ludzi.

Zdarza się również, że szczeniak który u hodowcy musiał przedzierać się przez małe stadko równie głodnych braci i sióstr by dostać się do pokarmu, w nowym domu nie musi już walczyć o dostęp do jedzenia. To również może zmienić jego podejście do jedzenia i pewnej ospałości w tym względzie, w końcu nikt mu go nie zje jeśli zjawi się chwile później.

Dlatego, warto pamiętać by to przejście było jak najdelikatniejsze i rozsądnie przeprowadzone.

W pierwszych dniach należy pokazać psu gdzie ma miskę i od samego początku podawać mu pokarm o tych samych wyznaczonych godzinach.

Miska nie powinna stać wypełnione jedzeniem cały dzień. Wyjmujemy ją na czas jedzenia, podajemy pokarm, a po zakończeniu jedzenia myjemy i chowamy do czasu następnego posiłku.

Reklama

Od samego początku uczymy psa czym jest czas jedzenia i odpowiedniego zachowania w tym okresie.

Czas podawania posiłku to doskonały moment na wprowadzenie pewnych zasad i nawyków. Jednym z nich jest nauka spokojnego czekania aż położymy miskę na podłodze i damy sygnał, do jedzenia.

Tego typu ćwiczenia owocują powściągliwością u psów które wiedzą, że dostaną coś smacznego jeśli tylko chwile poczekają.

Warto wykorzystać ten moment i ćwiczyć go codziennie bo zaowocuje on w innych aspektach treningu naszego psa gdzie cierpliwość będzie podstawą umiejętnością na której będziemy budować inne polecenia i opierać trening wychowawczy.

Znajdź Labradora dla siebie

lub sprawdź Ile kosztuje Labrador retriever

Autor: Kacper Rutkowski

Właściciel dwóch retrieverów, Fiji i Rayi. Pasjonat i twórca ŚwiatRetrieverów.pl. Inspiracja codzienna — życie z psami.